Viktor Ujčík: Malé kluky musí hokej bavit!

První část rozhovoru byla o fámách kolem přestupu Viktora Ujčíka z Vítkovic do Jihlavy. Druhý díl je pohledem Viktora Ujčíka na současné mládežnické starosti.

Trenér Viktor Ujčík zdroj: HC DUKLA JIHLAVA

Hokejová veřejnost teď žije spory Jihlavské hokejové mládeže s klubem…

Tomáš Kotrba je můj spolužák, Petra Buzka uznávám jako hráče, tím co dokázal. Jejich filozofie a pohled na výchovu mládeže je diametrálně odlišná od té naší. Nechci se v tom pitvat. Tomáš Kotrba dostal příležitost trénovat a naložil s ní tak, jak naložil. Nechci říci naplno, co si o něm myslím naplno, protože je to člověk, který je schopný vás tahat po soudech. Řeknu to tak, že to nezvládal emocionálně. Každý, kdo mlátí děti je u mě chudák. To říkám narovinu. Někdy musíš na děti zvýšit hlas a děti reagují na zvýšený hlas. Jsem hotový z toho, když vidím křik na děti a vidím jak trpí. Viděl jsem, jak Tomáš Kotrba trénoval svého syna a přirovnal bych to k mlácení psa. To prostě neberu.

Trenér pokud křičí na hráče, tak je motivuje. STAREJ Holík řval ze střídačky na led jako trenér neustále…

To jsem zažil jako hráč. Ono je křičet a křičet. Když jako trenér křičíš pořád a nadáváš hráčům do debilů, do idiotů a začneš je ještě řezat, tak kolem sebe šíříš strach. A ten malý hráč už pracuje na ledě se strachem, co uslyší ze střídačky. Trénování starýho Holíka bylo pro hráče psychicky náročné, člověk si musel říkat „on asi chce, abych se zlepšil. Abych byl lepší“. Tenhle styl trénování se mi nelíbí. Myslím, že to stejné se dá dosáhnout pozitivním přístupem. Nemám patent na trenérský rozum, ale myslet si to můžu.

U mládeže přišel mladý hráč o registraci. Jak tyhle spory řešit bez odebírání registrace?

To se úplně jednoduše řešit nedá, aby byli všichni spokojeni. Dokud budou v klubu lidé, kteří budou tvrdit, jak jim záleží na klubu a přitom to tak nebude a budou dělat všechno pro to, aby klubu naložili co možná nejvíc starostí a problémů, tak to v klubu fungovat nebude. Nastoupil jsem k juniorce v době, kdy se nedařilo. Po jednom ze zápasů, kdy se nedařilo (s Budějovicemi), jdeme s Patrikem Augustou, ze střídačky do kabiny, proti nám jde Tomáš Kotrba a slyším: „Hlavně, že si hrajou“. Absolutně jsem netušil, co se děje, tak říkám: „To mluvíš ke mě?“ „Ne, ne, ne,“ odpovídal mi Tomáš. Ukázal na Patrika Augustu. Pak Tomáš Kotrba gratuloval trenérovi Budějovic. Nadšeně si plácli. Ať mi nikdo neříká, že Tomáši Kotrbovi záleží na Dukle Jihlava. Když chci vést klub podobně jako soukromou firmu, chci mít kolem sebe loajální lidi. Loajální lidé musí ctít styl vedení. Jestliže jim styl vedení nevyhovuje, pak ať změní prostředí. Syn Tomáše Kotrby teď má volnou cestu kamkoliv, kde to dělají „správně“. A kde bude spokojený.

Není v mládežnickém hokeji důležité, jestli kluci mají výsledky v páté třídě, v sedmé třídě nebo až v deváté. Kluky musí hokej bavit jako sport v první řadě. Jestli je nebude hokej bavit jako sport, nikdy pro hokej neudělají maximum. Mládežnický trenér připravuje hráče do vyšší kategorie. Když kluci začnou dřív dělat hokejovou taktiku na ledě, tak začnou porážet venkovské týmy.  V mládežnickém hokeji ale potřebujeme, aby kluci uměli super bruslit a vést puk. Uměli se kolem sebe dívat.

Když se má český hokej vyrovnat Rusům, tak přeci musíme odmalička hráče nutit k tvrdé práci a dřině?

Ale dá se to dělat zábavnou formou hry.  Vezmi si, kolik mají Rusové hokejistů. Tvrdá práce je u nich sítem, přes které projde jádro týmu. Když to začnu dělat v českém klubu, nezbude mi skoro nikdo, kdo by postoupil do vyšší věkové kategorie.

Dítě ale učím tvrdé práci, která přináší výsledky na ledě i v životě…

Jasně, ale ta tvrdá práce má být zábavnou formou a dítě se těší na trénink. Nemůže v malém dítěti klíčit strach z chyby na ledě a křiku ze střídačky. Hokej dítě musí bavit.

Co číst dál?

Petr Buzek: nejvýznamnější novodobá osobnost hokejové Vysočiny?

„Černý start“ u mládeže Rebelů? Měli jim odebrat dotace

Trojice vězňů se bavila o místě úkrytu Štěchovického archivu. Státní bezpečnost špiclovala.

„Komandový omyl“ havlíčkobrodského sporťáka

Výstava Centre for Future: 23 mrtvých jihlavských dětí za dva dny

Martin Lank: „Úsvit prochází evolucí“

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna