Vodárenský spor Jihlavy o veřejnou službu poslal Krajský úřad do Pelhřimova

Úředníci na pelhřimovské radnici budou řešit vodárenské spory krajského města. Krajský úřad Kraje Vysočina odňal jihlavskému Magistrátu spis o nařízení veřejné služby od ledna 2019. Tehdy Magistrát nařídil veřejnou službu u části vodárenského majetku své městské firmě Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK).

Dosavadní provozovatel Vodárenská a.s. se totiž nedokázala dohodnout s jihlavským Magistrátem na podmínkách provozování vodárenského majetku města. U části vodárenského majetku je město Jihlava nesporným vlastníkem a může rozhodovat jako vlastník o podmínkách provozování.

Protože nebyla uzavřena dohoda o provozování vodárenského majetku Jihlavy, přistoupil jihlavský Magistrát k nařízení veřejné služby.

Veřejná služba je služba ve veřejném zájmu, kterou poskytuje nebo objednává a financuje či spolufinancuje složka veřejné správy, tedy stát nebo územně-samosprávný celek (v Česku kraj nebo obec).

Jejím výrazným znakem je, že pokud by nebyla finančně podporována veřejnými subjekty, nebyla by poskytována na trhu vůbec nebo by byla poskytována v nižší kvalitě či rozsahu. Tento termín je v přímém vztahu ke společenské shodě (většinou vyjádřené ve volbách) na tom, že některé druhy služeb mají být dostupné každému bez ohledu na jeho majetek a příjmy.

Úředníci pelhřimovské radnice by se měli zabývat okolnostmi za kterých došlo na přelomu roku k vyhlášení veřejné služby a úředním přikázáním veřejné služby městské obchodní společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace vlastněné městem Jihlavou.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna