ČEZ začíná seznamovat venkov Vysočiny s větrnými parky

Oblast mezi Havlíčkovým Brodem, Žďárem nad Sázavou a Chotěboří je zažívá větrnou horečku podobnou období zlaté horečky na Aljašce. Společnost ČEZ obnovitelné zdroje dělá nabídky jedné obci za druhou. Velká Losenice už podepsala smlouvu o spolupráci při výstavbě větrných elektráren, další obce spolupráci zvažují.

“ Smlouva o spolupráci je skutečně jen prvním krokem, je deklarací, že na straně ČEZ a obce je společná vůle celý projekt dále rozvíjet. Smlouva nám umožňuje dále posuzovat vhodnosti lokality, ale rozhodně v této fázi nehrozí, že automaticky přejdeme ke stavebnímu řízení,“ vysvětlil mluvčí ČEZ obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Smlouva o spolupráci Velké Losenice a ČEZ obnovitelné zdroje dostává okolní obce pod tlak: buď kývnou na spolupráci stejně jako Velká Losenice a zajistí obecnímu rozpočtu profit na příštích pětadvacet let, nebo budou pouze přihlížet jak větrníky generují podíly na zisku sousedním obcím s pozitivním přístupem ke spolupráci při využití obnovitelných zdrojů energie.

„S jednotlivými obcemi bychom chtěli založit společný podnik s pětiprocentním podílem obce a pozicí jednatele pro zástupce obce. To obcím umožňuje vidět do celého průběhu procesu přípravy,“ dodal Schreier.

Doba přípravy výstavby včetně získání stavebního povolení se odhaduje na dobu kolem sedmi let. V případě ideálního průběhu celého procesu.

Nejčastější dotazy obyvatel Vysočiny k výstavbě větrných elektráren čtěte přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů