(DOKUMENT) Kuchyňova krize: STAN oznámil rezignaci Libora Kuchyni

Jihlavský zastupitel Libor Kuchyňa, zvolený za Fórum Jihlava, rezignuje také na svůj post v zastupitelstvu. „Problémy, kvůli kterým jsem se rozhodl skončit v radě města, byly především problémy Fóra Jihlava, které už – jak paní primátorka nedávno sama podotkla – reálně neexistuje,“ zopakoval Kuchyňa.

Kuchyňa (STAN) vystavil úmrtní list pro Fórum Jihlava, platí koaliční  smlouva? |

Za slovy, že se zastupitelům zvoleným za Fórum nedaří prosazovat původní vize a volební program, si pevně stojí i nadále. „A mrzí mě, že to tak jiní členové zastupitelského klubu nevidí. Podotýkám, že toto není problémem našich partnerů. Těžko může mít Fórum jednotnou pozici, když se neschází.“

Jak dále uvedl, jeho záměrem nikdy nebylo shodit koalici v krajském městě pár měsíců před volbami. „Vzhledem ke zmíněným okolnostem tak svou rezignaci považuji za nejlepší řešení. Nedokáži si představit, že bych dle koaliční smlouvy nadále hlasoval bezvýhradně pro všechny návrhy současné koalice, které dle mého názoru nejsou v souladu s vizí, kterou jsme voličům jako Fórum slibovali. A nemyslím si, že bych ve svých přesvědčeních byl přehnaný idealista, co se neumí vypořádat s politickou realitou a dělat přijatelné kompromisy, jak se nyní někteří snaží vykreslit. Mé tříleté působení v zastupitelstvu loajalitu ke koalici dokazuje,“ oznámil.

Explicitně zmínil svůj problém například s Horáckou multifunkční arénu nebo rozdělováním sportovních dotací, které proběhlo na prosincovém zastupitelstvu. „Projekt Horácké multifunkční arény je krásný a se zimním stadionem se musí něco dělat, ale výstavbu arény v rozsahu, jaký město plánuje, vidím za současné ekonomické situace jako velké riziko nad jeho možnostmi. A kolegům jsem to v minulosti opakovaně sděloval,“ říká. Záměr rezignovat na post zastupitele avizoval, stejně jako předtím svůj odchod z rady, s předstihem na jednání STAN Jihlavsko.

Mediální útoky se svým bývalým kolegům nechystá vracet. „Myslím, že obrázek o fungování vedení města si může udělat každý občan sám. Kupříkladu údajně interní komunikace primátorky kritická ke mně a obsahující zjevné nepravdy se objevuje na pseudozpravodajském webu pár okamžiků po odeslání radním,“ zmiňuje Kuchyňa.

Pro části města, které měl jako neuvolněný radní na starost, se mu dle jeho slov podařilo prosadit řadu projektů. „A pokud kolegové tvrdí, že jsem v radě města nic nedělal, je zarážející, že byli ochotní takový přístup přes tři roky tolerovat,“ dodává.

Zároveň odmítá nařčení, že by svým odchodem z rady města a zastupitelstva zahájil volební kampaň. „Že jsem předsedou STAN Jihlavsko není žádné tajemství. Starostové a nezávislí zaštítili kandidátku Fóra Jihlava a finančně přispěli na kampaň. Hnutí STAN se mimochodem objevuje i v koaliční smlouvě. A kolegům ve Fóru, když se ještě scházelo, jsem přesto o svém angažmá u Starostů opakovaně transparentně říkal a žádal o podporu,“ říká zastupitel Kuchyňa s tím, že se navíc v nadcházejících komunálních volbách nehodlá ucházet o místo v čele kandidátky, a upozorňuje, že primátorka Koubová, která oznámila odchod od Starostů, doposud neopustila krajský výbor hnutí STAN na Vysočině.

„A tak, i když se k nám dostávají neoficiální zprávy z několika zdrojů o tom, že paní primátorka na podzim plánuje kandidaturu za jinou politickou stranu, má jako členka krajského výboru stále přístup ke všem strategickým informacím Starostů a nezávislých,“ upozorňuje Kuchyňa.

„Děkuji všem za velkou vlnu podpory a pochopení, co se ke mně po rezignaci na post radního dostala. Veřejného života se ve svém rodném městě budu účastnit dál bez ohledu na to, jestli jsem, nebo nejsem členem zastupitelstva. Osobně se cítím jako hrdý Jihlavák a aktivní soused ve svém městě a nikdo mi to nemůže zkazit,“ uzavřel Kuchyňa.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů