Hejtman Kukla (ANO) a radní Vysočiny odmítli záštitu semináře o přínosu větrných elektráren
Česká společnost pro větrnou energii (CSVE) neuspěla u radních Kraje Vysočina s nabídkou uskutečnit odborný seminář o hlavní aspekty rozvoje větrné energetiky. V Jihomoravském a Libereckém kraji se podobné akce konaly pod záštitou hejtmanů Grolicha a Půty.
Na Vysočině je situace kolem výstavby nových větrných elektráren dlouhodobě komplikovaná. Když zástupci České společnosti pro větrnou energii požádali o podporu Kraje Vysočina pro tuto akci, dostala zamítavou odpověď.

Napřiklad v Libereckém kraji byl pro úředníky krajského úřadu Libereckého kraje, zástupce obcí s rozšířenou působností (ORP) Libereckého kraje, starosty obcí a členy připraven následující program.
8:30 – 8:50 Přivítání účastníků (Martin Půta – hejtman Libereckého kraje, Michal Janeček – předseda ČSVE)
8:50 – 9:10 Rozvoj větrné energetiky v Česku (Štěpán Chalupa – předseda Komory OZE)
● VtE z pohledu energetických strategií státu
● Zrychlené povolování VtE
● Jak mohou obce a občané profitovat z rozvoje VtE
9:10 – 9:25 Jak se vypořádat s různými druhy veřejných zájmů (krajinného rázu a rozvoje obnovitelné energetiky)? (Jan Krčál – analytik Fakta o klimatu)
9:25 – 9:45 Diskuze
9:45 – 10:00 Pauza na kávu
10:00 – 10:20 Možnosti a limity větrné energetiky v ČR (Mgr. David Hanslian, Ph.D. – Ústav fyziky atmosféry AV ČR)
10:20 – 10:40 Návrh Zákona o urychlení využívání OZE a příprava akceleračních oblastí (Mgr. Petr Holub – vrchní ředitel sekce ochrany klimatu MŽP, RNDr. Radim Misiaček – koordinátor přípravy akceleračních zón MŽP)
10:40 – 11:00 Větrné elektrárny z perspektivy obyvatel obcí: vnímání, postoje a důvody konfliktů (RNDr. Bohumil Frantál, PhD. – Univerzita Palackého Olomouc)
11:00 – 11:15 Postoj ekologických organizací k rozvoji větrné energetiky (Jan Rovenský – Hnutí DUHA/ Zelený kruh)
11:15 – 11:40 Diskuze
11:40 – 12:30 Oběd pro účastníky v předsálí auly
12:30 – 13:00 Legislativní rámec povolování VtE v Česku (Hana Schvarczová – Vedoucí sekce Legislativa Komora OZE)
13:00 – 13:20 Zásady správného umisťování větrných elektráren: hluk + infrazvuk (Ing. Aleš Jiráska – Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Národní referenční laboratoř pro komunální hluk se sídlem v Ústí nad Orlicí
13:20 – 13:40 Pauza na kávu
13:40 – 14:15 Povolování vyhrazených staveb v kontextu stavebního zákona (VtE) (Ing. Petr Kolačkovský – Vedoucí oddělení energetických liniových staveb, ZŘO DESÚ/Hana Schvarczová – Vedoucí sekce Legislativa Komora OZE)
14:15 – 15:00 Jednotné environmentální stanovisko a související změny v oblasti ochrany životního prostředí (Pavel Chlíbek MŽP / Komory OZE)

Z větru v Česku pochází jen přibližně jedno procento spotřebované elektřiny, přitom celoevropský průměr činí devatenáct (WindEurope 2024). Větrné elektrárny stavěné v České republice by podle vládních plánů měly v nejbližších letech dosáhnout výkonu 1 500 MW. Česká společnost pro větrnou energii a Komora OZE předpokládají o třetinu víc. Větrné turbíny tak významně přispějí k energetické soběstačnosti země.
Cílem CSVE je vést Česko k udržitelnější budoucnosti pomocí větrné energie, zlepšovat legislativní podmínky, vzdělávat společnost o jejích výhodách a usnadňovat developerům jejich působení na českém trhu.

Nyní se očekává, zda-li budou mít starostové z měst a obcí Vysočiny stejný nezájem o odborné akce jako mají radní Kraje Vysočina v čele s hejtmanem Martinem Kuklou. Pokud by se ukázalo, že tento nezájem radních Vysočiny má vliv i na postoj starostů, nedává České společnosti pro větrnou energii příliš smysl věnovat přípravě akce energii. A naopak – pokud by starostové zájem měli, vynaložená energie se České společnosti pro větrnou energii vyplatí.
Na situaci kolem odmítnutí záštity odborné konference už reagoval lídr opozice Vítězslav Schrek (ODS):
„Pokud je mi známo, tak radní kraje odmítli udělit záštitu semináři, což je na jejich rozhodnutí. To ale neznamená, že organizátoři nemohou seminář na Vysočině uspořádat, třeba právě s podporou měst a obcí. Osobně jsem přesvědčen, že se o obnovitelných zdrojích energie má na Vysočině mluvit a diskutovat už jenom proto, že má vedle odpůrců i své zastánce a to zdaleka ne pouze z řad investorů. Řada starostů a starostek, podnikatelů, ale i obyvatel obcí vidí v obnovitelných zdrojích možný přínos a užitek do budoucnosti. Strkáním hlavy do písku se nic nevyřeší a jediné, co může situaci posunout je společné hledání řešení, založené na argumentaci a široké diskuzi. Na tu však musí být samozřejmě prostor a čas a v tom vidím zásadní limitující faktor nového vedení kraje. Sezení v poslanecké sněmovně a na radnicích měst se někde projevit musí. Den má 24 hodin pro každého z nás stejně. Tolik mé osobní stanovisko,“ sdělil hejtman Schrek (ODS).