Honorární konzul Ukrajiny na Vysočině čeká na jmenování do čestné funkce

Honorární konzul je čestná funkce v diplomacii. Ke jmenování honorárního konzula Ukrajiny pro Kraj Vysočina je v současné době zapotřebí udělat poslední krok, a to osobní pohovor kandidáta na funkci honorárního konzula Josefa Nedvěda s ministrem zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkinem.

Josef Nedvěd je veřejnosti známý jako dlouholetý starosta obce Markvartice u Telče.

Setkání se podle daného diplomatického protokolu musí uskutečnit na ministerstvu zahr. věcí Ukrajiny v Kyjevě. „Původně byl již dohodnut termín schůzky v měsíci srpnu 2015, ale ten byl kvůli zdravotním problémům odložen,“ řekl Občasníku Josef Nedvěd.
V současné době se společně hledá náhradní termín avizované schůzky v Kyjevě . „Předpoklad je, první polovina listopadu 2015,“ řekl Nedvěd.

fb

Pro výkon funkce honorárního konzula je třeba mít pověřovací listinu vysílajícího státu, tzv. konzulský patent a dále souhlas přijímající země, tzv. exekvatur. Ve smyslu mezinárodního práva nejsou diplomaty, které chrání absolutní imunita. Honorární konzul, na rozdíl od běžného konzula nemá konzulární výsady.

„Pevně věřím, že pan honorární konzul přispěje k našemu vývozu na Ukrajinu. Ta je naším dlouhodobým partnerem a řada firem na Vysočině tam měla problémy například s placením faktur z řad ukrajinských firem,“ prohlásil vysočinský europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů