Informace Krizového štábu Vysočiny: Veřejná autobusová doprava ZDARMA!

Výstupem z jednání dnešního Krizového štábu Kraje Vysočina (16. 3. 2020) je řada preventivních opatření, ke kterým musí Kraj Vysočina včetně jím zřizovaných organizací přistoupit okamžitě nebo v následujících dnech:  

NEMOCNICE

Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina postavil už během víkendu před všemi pěti krajskými nemocnicemi na Vysočině zdravotní stany. Ty jsou už nyní připraveny posloužit jako náhradní stacionární odběrové místo pro případ, že přestane kapacitě stačit dvojice odběrových sanit Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

DOPRAVA

Z rozhodnutí Krizového štábu Kraje Vysočina bude veškerá regionální autobusová doprava v systému Veřejné dopravy Vysočiny poskytována ZDARMA. Tento režim je platný od půlnoci 17. 3. do 24. 3. 2020. Cestující v autobusech však musí nastoupit pouze středními nebo zadními dveřmi a může cestovat pouze se zakrytými ústy a nosem, a to po celou dobu přepravy! Pokud nemá k dispozici zdravotnické roušky, musí využít například improvizovanou roušku, šátek, šálu nebo kapesník. Je totiž důležité chránit nejen sebe, ale i své okolí po celou dobu přepravy. 

Toto preventivní opatření – tedy užívání alespoň improvizované roušky se s doporučením jeho dodržení týká pohybu občanů ve veřejných prostorách – úřadech i obchodech, ale i při pobytu v čekárnách nádraží nebo při užším kontaktu početnější skupiny lidí.

DOBROVOLNICTVÍ

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek se obrátil na jednotlivá krajská sdružení dobrovolných hasičů, aby byla připravena v případě nutnosti na základě požadavku starosty obce nebo města zastat nutný servis pro seniory ve své oblasti.  JPO3 SDH Leština, Číhošť a Habry jsou vyčleněny k dispozici HZS ke kontrole dodržování omezení v obci Kynice, která je od dnešní 11 hodiny v úplné karanténě. V případě potřeby budou schopny zajistit na pokyn starostky zásoby k hranicím obce, kde si je převezme místní jednotka.

Kraj Vysočina pořídil stovky metrů látek, tak aby mohly být ušity preventivní roušky pro region, postupně budou distribuovány do terénu. Poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří se šitím pomáhají.

SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Během dnešního dne přerozdělil Kraj Vysočina mezi pobytová sociální zařízení v kraji bez ohledu na zřizovatele 3900 roušek a 330 respirátorů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů