Jihlava odtajnila nabídky stavebních firem na Horáckou arénu

Cenové nabídky na stavbu Horácké multifunkční arény (HMA) se pohybují v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Protože jsou nabízené ceny vyšší než částka, se kterou město původně počítalo, musí zastupitelé v následujících měsících rozhodnout o dalším postupu.

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová jmenuje komisi sestavenou z odborníků, ze zástupce Kraje Vysočina a ze zástupců jednotlivých politických klubů v jihlavském zastupitelstvu.

Komise zhodnotí cenové nabídky a doporučí nejvhodnější nabídku k rozhodnutí zastupitelům města. „Tento proces bude trvat několik týdnů,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast investic a rozvoje města Petr Ryška. Podle jeho slov jsou a budou nabídky důkladně kontrolovány z hlediska splnění všech náležitostí a kvalifikačních předpokladů a souběžně budou hodnoceny odborně politickou komisí jmenovanou k tomuto účelu.

Aréna

„Nejdražší nabídka od pěti přihlášených firem dosahuje dvou a čtvrt miliardy. Ta nejlevnější je za jednu miliardu a 900 milionů korun. Nedá se už nyní automaticky předpokládat, že bude vybrána komisí jako nejvhodnější. V hodnocení totiž není hlavním kritériem se stoprocentní váhou pouze cena, ale jsou tam i další důležité parametry,“ doplnil Ryšku radní Jihlavy a manažer výstavby HMA David Beke s tím, že v úterý 2. srpna byli zastupitelé města informováni o průběhu řízení a dalším plánovaném postupu.

Podrobně se budou plánovanými investicemi města a také financováním Horácké multifunkční arény zastupitelé zabývat na svém zasedání 23. srpna 2022, kdy se však ještě nedá očekávat žádné zásadnější rozhodnutí. „Zastupitelé ale zřejmě začnou probírat varianty, jak řešit navýšení ceny. Za sebe chci ujistit veřejnost, že je stále naší prioritou novou multifunkční halu postavit, protože bude mít obrovský význam pro celý region,“ prohlásil David Beke.

Podle Bekeho se bude prověřovat několik cest, jak situaci řešit. „Můžeme například hledat soukromé zdroje pro spolufinancování, můžeme prověřit možnosti vzít si od bank vyšší úvěr, můžeme také stavbu rozdělit na etapy, můžeme se snažit o přesoutěžení nebo můžeme jako jedno z krajních řešení projekt mlutifunkční haly ukončit a připravit variantu stavby malého zimního stadionu, který by Jihlava zvládla sama bez další finanční podpory,“ nastínil některé z variant dalšího postupu David Beke s tím, že se nedá čekat rozhodnutí v řádu dnů, ale všechny varianty musí zastupitelé důkladně prodiskutovat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů