Kandidát na hejtmana Pavlík (ANO): Sympatický je vládní model koalice na Vysočině

Josef Pavlík (ANO) poskytl Občasníku velký rozhovor k možnosti kandidatury na lídra hnutí ANO na Vysočině v podzimních krajských volbách 2016. Josef Pavlík byl několik let kancléřem Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké (více zde).  Bližší motivy kandidatury Josefa Pavlíka jsou zde.

Nabídka být prozatímním  krajským lídrem hnutí ANO vyšla od Vás nebo z druhé strany od hnutí ANO?

Josef PavlíkNež Vám na tuto otázku odpovím, je nutno dodat, že v měsíci lednu a únoru 2016 proběhnou krajské volební a nominační sněmy, které budou navrhovanou kandidátku projednávat a schvalovat. V měsíci březnu 2016 se uskuteční celorepublikové předsednictvo hnutí ANO a teprve z něho vzejde konečná kandidátka pro krajské volby včetně jejího lídra. A nyní k Vaší otázce:

Vyšla z druhé strany a oslovila mě oblastní organizace hnutí Ano v Havlíčkově Brodě zda bych nepřijal tuto nabídku. Protože se ztotožňuji s politickým programem hnutí Ano a od září 2015 jsem jeho členem, bylo pro mě velkou ctí na jejich nabídku přistoupit.  V těchto zásadních životních situacích se rozhoduji vždy sám.  Manželka mi v těchto věcech věří a je na taková má rozhodnutí zvyklá a  nemluví mi do toho.

V politických kruzích Vysočiny je vaše jméno absolutně neznámé. Je to pro Vás výhoda nebo handicap?

Každá organizace potřebuje čas od času nové tváře, které by vnesly do její činnosti nové myšlenky a přinesly snad i svěží vítr. Protože jsem naprosto nepoznamenán krajským politickým děním, je pro mě jednoznačnou výhodou ucházet se o post hejtmana kraje Vysočina.  Pokud bude potvrzen můj mandát na celorepublikovém předsednictvu hnutí ANO, tak bych se s předsedy všech politických stran na Vysočině co nejdříve setkal. Na Vaši otázku zda i s komunisty, odpovídám, že ano, pokud jejich výsledek v krajských volbách bude natolik významný, že bude nezbytné s nimi jednat. Komunisté mají v současné době mandát od dvanácti až patnácti procent voličské základny kraje Vysočina. Pokud to shrnu, potřebu navazovat kontakty se všemi politickými stranami na Vysočině samozřejmě cítím jako významnou úlohu své práce.

 

Krajskou vládu hnutí ANO s ČSSD a komunisty si na Vysočině umíte představit?

To vyplyne až z výsledků voleb. Podle vůle voličů se bude sestavovat krajská vláda. Určitě se předem nevymezuji proti některé politické straně nebo někoho neupřednostňuji. Bude záležet na povolebních jednáních. Musíte umět jednat se všemi stranami, které dostanou mandát od voličů.

Současný princip jednobarevné vlády s tichou podporou je vám blízký? Nebo upřednostníte na Vysočině vládní model tří stran (ČSSD,ANO, KDU-ČSL)?
Současný model jednobarevné krajské vlády sociální demokracie s tichou podporou komunistů mi samozřejmě není blízký a hnutí ANO a potažmo i já, učiníme všechny kroky v předvolební kampani, aby se tento stav na Vysočině změnil. Bude však záležet na voličích samotných, zda se tak i stane.
Aplikace vládního modelu tří stran na Vysočině (ANO,ČSSD,KDU-ČSL) je mi hodně blízká a jeví se mi i reálná, ale subjektivně se mi jeví jako nejsympatičtější ( i když samozřejmě vím, že to v současnosti díky platné legislativě není reálné) tzv. většinový model. „Kdo vyhraje volby, měl by mít možnost i vládnout“. Jednobarevná vláda by byla nejjednodušším a zároveň nejefektivnějším modelem vládnutí.

Současný náměstek pro dopravu a majetek (Libor Joukl) už nebude kandidovat ve volbách. Troufl byste si řídit dopravu a majetek Kraje Vysočina?

Hodně předbíháte událostem, podotýkám, že se bavíme čistě hypoteticky,  ale vždy jsem pracoval a pracuji ve vedoucích pozicích odpovídajících mému vysokoškolskému ekonomickému vzdělání. Je to široká oblast a v rámci své praxe jsem nabyl řadu zkušeností, které lze bezesporu využít v různých funkcích při řízení kraje. A k té druhé části Vaší otázky bych dodal, pokud použiji Vaše přirovnání,  když si člověk troufne na práci hejtmana, měl by mít pochopitelně odvahu zastávat i práci náměstka hejtmana. O složení případné koalice ve vedení kraje Vysočina rozhodnou voliči ve volbách a zástupci jednotlivých stran a hnutí při samotném povolebním vyjednávání, kde předmětem jednání bude i obsazení jednotlivých pozic ve vedení kraje.

Dokážete zbourat jednobarevný model oranžové vlády na Vysočině?

Udělám vše proto a se mnou i všichni členové a sympatizanti hnutí ANO, aby naše hnutí získalo maximální podporu u voličské základny kraje Vysočina. Bude však záležet jednoznačně na voličích, komu dají svůj hlas. Jaký bude výsledek krajských voleb tedy nedokážu dopředu říci, ale určitě uděláme maximum, abychom měli tak silný mandát, že se nám jednobarevný model vlády sociální demokracie na Vysočině podaří zbourat.

V které komisi zastupitelstva Kraje Vysočina byste chtěl pracovat?

Profesně nejbližší je mi ekonomika, finance a sport. Byl jsem aktivním sportovcem více než 20 let, hrál jsem profesionálně lední hokej, takže třeba i oblast sportovní. Hlavní oblast práce v komisích kraje by tedy byla nejspíše ekonomika, finance a oblast sportu. Tyto  oblasti jsou mi blízké tím, že jsem v nich dlouhodobě pracoval a něco významného prožil.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů