Klienti „Housing first“ obtěžovali starousedlíky nepořádkem a marihuanou

Déle než deset let žil městský dům v centru Jihlavy klidným sousedským životem, než Magistrát nastěhoval do jednoho z bytů vylosované klienty programu Housing first.

Bydlení především „Housing first“ je politika ukončování bezdomovectví lidí, kteří kromě dlouhodobé bytové nouze potřebují i komplexní sociální péči. Vychází se z myšlenky, že základní potřebou lidí bez domova je získat stabilní bydlení a jejich ostatní potřeby lze uspokojovat až poté, co získají domov.

V bytě poblíž centra Jihlavy byla přihlášena klientka Housing firstu, její syn a dvě vnučky. Po nějakém čase zjistili sousedé že v bytě bydlí „na černo“ i manžel klientky programu Housing firstu, který ale nehradil náklady spojené s bydlením v domě.

Dům a konkrétně byt klientky „Housing firstu“ byl opakovaně a několikrát denně navštěvován četnou omladinou, která se zdržovala ve společných prostorách domu a následně i v bytě. Tímto denním navštěvováním vznikaly další více náklady v domě, které opět nesli starousedlíci.

Pobýváním hostů klientky „Housing firstu“ narůstal nepořádek. Do domu naprosto nekontrolovaně vstupovali lidé a vytvářeli nekomfortní prostředí. Ve společných prostorech kouřily nejen cigarety ale i marihuanu, což způsobovalo nesnesitelný zápach po celém domě. Neustále docházelo poškozování zámku na vchodových dveřích, aby si umožnili vstup do domu. Na opakované stížnosti ostatních nájemníků nájemníci „Housing firstu“ nereagovali nebo je vulgárně slovně napadali. Až při velkém nepořádku klientka nahrubo dům uklidila, ale dál nic neřešila. Ve sklepních prostorách byl neskutečný nepořádek, jelikož tam klienti „Housing firstu“ vyhazovali nepotřebné věci. V posledním lednovém týdnu se situace uklidnila, neboť se blíží konec roční nájemní smlouvy, a při dalších stížnostech hrozilo, že by musela byt opustit pro hrubé porušování nájemní smlouvy.

Prakticky celý loňský rok se problémy soužití v domě řešily neustálými každodenními domluvami, kontrolami stavu Charitou Jihlava, která má byt v pronájmu od Magistrátu Jihlava, výjezdy městské i státní policie.

Radní města Jihlavy i přes doporučující stanovisko úředníků sociálního odboru jihlavského Magistrátu vyslyšeli stížnosti starousedlíků a neprodloužili nájemní smlouvu klientům „Housing firstu“.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů