Koalice SPOLU chce volbu národního ptáka České republiky

Už více než čtyřicet zemí světa si oficiálně zvolilo zástupce ptačí říše za národní symboly. Koalice SPOLU chce umožnit volbu národního ptáka České republiky.

„Myslím, že národním symbolem České republiky by mohl být čáp,“ naznačil lídr kandidátky SPOLU Vít Kaňkovský. Čápa si jako národního ptáka vybralo Polsko nebo Bělorusko, Kaňkovský pak navrhl káně lesní.

Amerika si zvolila za symbol Orla už při založení Unie před dvě stě lety, Francie má například za národní symbol galského kohouta, Nový Zéland ptáka kiwi. Volných ptáků pro volbu národního symbolu rychle ubývá. Vedle káněte lesního by se národním ptákem mohl stát i sokol s narážkou na význam Sokolů (České obce sokolské) pro vznik státu.

„Nejvíce se těším na tu diskusi veřejnosti. Jestli to má být národní pták, tak to asi nebudeme určovat my jako politici,“ zmínila Eva Decroix (ODS).

Podle Decroix je nutné otevřít diskusi veřejnosti a sbírat podněty pro volbu národního ptáka.“My jako Morava máme přece ve znaku ptáka,“ uvedla Decroix s narážkou na orlici ve znaku Moravy.

Zatím není ani jasné, kdo by mohl volit národního ptáka: zda-li pouze dospělí s volebním právem nebo třeba i děti ve školách.

„Diskuse s dětmi o národním ptákovi může být zajímavá,“ řekla Eva Decroix. Děti podle lídryně TOP09 Martiny Lisové mají fantazii a tu by mohly uplatnit při volbě národního ptáka.

Samotný mechanismus volby národního ptáka zatím není promyšlen, koalice SPOLU chce volbu stihnout během příštích čtyř let.

2 komentářů
  1. Vlastimil Čech
  2. Pavel Kučera

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů