Kraj Vysočina nařídil studii EIA na Prokopovy elektrárny u Stonařova

Až sedmnáct větrných elektráren by mohlo vyrůst mezi Prostředkovicemi, Stonařovem a Otínem. Záměr výstavby oznámila firma Jipocar Power automobilového závodníka Martina Prokopa. Záměr podporují dotčené obce.

Místní občané Stonařova a okolních obcí jsou se záměrem firmy Jipocar Powe seznámeni a většinově s ním souhlasí. Zpracované podklady jsou dostatečné a nepožadují záměr posuzovat v celém procesu EIA.

Jipocar Power počítá s nasazením strojů dánského výrobce Vestas řada EnVentusTM o výkonu jedné větrné elektrárny 7,2 MW o maximální výšce dvě stě padesát metrů.

Město Horní Cerekev doporučuje investorovi hodnocenou maximální výškovou variantu dvě stě padesát m snížit na parametry stávajících dvou nejvyšších větrných elektráren u Pavlova, a v tomto ohledu při
případném snížení počtu větrných elektráren projekt optimalizovat.

Zmírnění dopadu záměru sedmnácti větrných elektráren na krajinný ráz je možné docílit i podle názoru krajských úředníků Vysočiny snížením výšky a změnou jejich počtu, jiná kompenzační opatření nemohou mít zásadní význam.

Od Kraje Vysočina dostala firma Jipocar Power celou řadu podmínek, například doplnit informace o možnostech nakládání s přebytky vyrobené elektrické energie (např. bateriové úložiště, uložení pomocí přeměny na energii mechanickou nebo termickou, výroba vodíku, syntetického benzínu, atd.) a sdělit, zda některý z těchto způsobů bude využit v rámci záměru.

Dále má Jipocar Power například reálně vyhodnotit a ideálně v terénu přímo prověřit, zda záměr vizuálně koliduje s viditelností krajinných či kulturněhistorických dominant: kostel sv. Jakuba v Jihlavě, kostel sv. Jakuba ve Vílanci, kostel sv. Barbory a zámek v Přísece, kostel sv. Jana Křtitele ve Střížove, kostel sv. Václava v Chlumu, kostel sv. Antonína Paduánského v Panské Lhotě, kostel sv. Jiljí v Heralticích, Markvartický vrch, Brtník, Mařenka, Hrachová hora, kostel všech svatých ve Staré Říši, klášter v Nové Říši, kostel sv. Bartoloměje v Radkově, kostel sv. Ducha v Telči, kostel sv. Jana Křtitele v Urbanově, kostel sv. Máří Magdalény v Růžené a kostel sv. Markéty ve Zhoři.

Firma Jipocar Power má Krajskému úřadu Kraji Vysočina objasnit i přínos větrných elektráren ke snižování emisí skleníkových plynů ve vztahu k jejich nekontinuálnímu, neřiditelnému provozu (závislost na povětrnostních vlivech) a tím potřebě provozovat záložní zdroje (zátěž přenosové soustavy, odvrácení rizika blackoutu), z nichž některé mohou emitovat skleníkové plyny.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů