Kraj Vysočina podpořil dokumentární film „Janžurka“

 Dokumentární film „Janžurka“ bude portrétem Ivy Janžurové a jejímu rodišti Žirovnici a všeobecně Vysočině bude ve filmu věnována zásadní pozornost. Premiéra filmu je naplánována na jaro 2024, následně distrubuce a v roce 2025 nasazení v České televizi.  Kraj Vysočina fimaře podpořil částkou sto padesáti tisíc korun.

„Nepochybně bychom filmaře nějakým příspěvkem také podpořili,“ naznačil starosta Žirovnice Radek Vopravil.

V dokumentárním portrétu „Janžurka“ je Iva Janžurová – ikona českého filmu, televize a divadla – viděna citlivýma očima její dcery Theodory Remundové. Prizmatem blízkého vztahu mezi protagonistkou a režisérem se nově odhaluje nejen obdivuhodný profesionální aktivismus Janžurové v současnosti, ale i její dosavadní kariéra a osobní život v současném kontextu.

„Dokumentární film „Janžurka“ bude mít délku určitě přes hodinu, možná hodinu a půl. Momentálně máme dotočeno a pracujeme ve střižně,“ řekla zástupkyně produkční firmy Cinepoint Alice Tabery.

Pozorovací styl se přirozeně prolíná s inscenovanými scénami, v nichž ožívají například fotografie z Ivina dětství, úryvky ze soukromé korespondence nebo jiné aranžované situace z minulosti. Na společných setkáních se dcera s matkou zamýšlí nad konkrétními metodami při ztvárňování divadelních a filmových rolí, nad sebeprezentací, ale i nad samotnou lidskou přirozeností.

Podstatným prvkem je obyčejnost Janžurové, kterou si zachovala i přes své výsadní postavení, lidskost a blízkost k běžnému divákovi a ambice vystupovat co nejlépe i v nejvzdálenějších regionech České a Slovenské republiky i na prknech. Národního divadla. Sledujeme ženu, ke které se velká část Čechů váže prostřednictvím filmových, televizních a divadelních příběhů a postav, které ztělesnila.

Filmový portrét nabízející ojedinělý a blízký pohled na Ivu Janžurovou, odkrývající vztah dcera-matka i vztah Ivy Jažurové ke svým rodičům a dětství stráveného v Žirovnici, a to také díky velkému množství
archivních fotografií i filmů a osobní korespondence Ivy Janžurové. Dalším důležitým aspektem je reflexe nad několika etapami českých a slovenských dějin (ukázaných ve vztahu k životu a práci Ivy Janžurové) od 60. let do současnosti).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů