Krize primátorky: opakují se metody vládnutí totalitní strany?

Uskupení Fórum Jihlava formou nařízení určilo ostatním koaličním partnerům pravidla komunikace v době krize po rezignaci lídra KDU-ČSL Jaromíra Kaliny na post náměstka primátorky. Informoval o tom přímo předseda lidovců Kalina na svém profilu v sociální síti (více zde).

Fórum Jihlava do jisté míry převzalo roli podobnou Komunistické straně Československa (KSČ) v Národní frontě Čechů a Slováků v dobách hluboké totality. Národní fronta Čechů a Slováků fungovala jako seskupení politických stran a společenských organizací v Československu v letech 1945-90. Sdružovala všechny povolené politické strany a měla řešit zásadní politické otázky a spory. Demokratickými stranami byla chápána jako koalice politických stran, postupně ale byla zneužívána KSČ.

Národní frontě byla dána pravomoc rozhodovat, kterým stranám bude do budoucna povolena činnost. Národní fronta tak byla svým způsobem postavena do značné míry nad parlament a především mimo demokratickou kontrolu.

Podobný model vládnutí nyní v Jihlavě nastoluje Fórum Jihlava v podobě nařizování způsobu komunikace koaličních partnerů v době politické krize.

Fórum Jihlava stanoviskem primátorky omezilo svým koaličním partnerům svobodu projevu a vyjádření politických stanovisek v době politické krize. A dále pak Fórum Jihlava nadiktovalo svým partnerům svou vůli v podobě rozkazů.

Rozkazy primátorky se týkaly především KDU-ČSL. Lidovci dostali rozkaz sdělit primátorce nové jméno na post náměstka primátorky.

Koalici dnes ještě drží pohromadě další dva zastupitelé KDU-ČSL. Na nich teď záleží, zda-li v koalici zůstanou nebo odejdou za svým předsedou mimo koalici. Křehkou koalici ještě více oslabují metody vládnutí Fóra Jihlava, které stále více připomínají atmosféru padesátých let.

Stejně jako v padesátých letech Komunistická strana Československa (KSČ) se i nyní snaží uskupení Fórum Jihlava získat kontrolu nad informacemi o vládnutí a výkonu veřejné správy na radnici.

Mezi koalicí a okolním světem roste vysoká zeď v kombinaci s hlubokým příkopem. Koaliční strany vedené primátorkou Karolínou Koubovou dál spokojeně vládnou radnici i přes sílící kritické hlasy. Komu se to nelíbí, může z radnice odejít. Už odešel lídr, čeká se na  ostatní zastupitele KDU-ČSL.

Lidovci se musí rozhodnout, zda-li jsou suverénní politická strana nebo vykonavatelé politických rozkazů primátorky města. Vykonáváním rozkazů primátorky města se lidovci mohou udržet u moci, i když jejich předseda Jaromír Kalina již odvolal svůj podpis pod koaliční smlouvou.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů