Lidé mohou připomínkovat první úsek VRT na Vysočině

Architektonická, projektově-inženýrská a konzultační společnost AFRY CZ začala shromažďovat podněty ke zpracování dokumentace pro územní řízení stavby vysokorychlostní tratě (VRT) Vysočina I. Tento úsek bude součástí vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Brnem, která by se dále měla větvit na Ostravu a na Břeclav. Jízdní doba vlaků mezi Prahou a Brnem by se díky VRT měla zkrátit na méně než hodinu.

V úseku na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje bude nová trať napojená na stávající železniční infrastrukturu sjezdem Velká Bíteš, na kterém bude i zastávka VRT.

Projektanti spolu s investorem Správou železnic spustili geografický informační systém, tzv. GIS portál, projektu vysokorychlostní železniční tratě VRT Vysočina I. Veřejnosti umožňuje detailně se seznámit s projektem novostavby vysokorychlostní trati v úseku mezi Velkou Bíteší na Žďársku a Brnem a zároveň se k němu vyjadřovat.

„GIS portál umožňuje interaktivní komunikaci mezi projektovým týmem, investorem a občany. Je to speciální mapová aplikace, díky které můžeme prezentovat aktuální podobu projektu veřejnosti online. Zároveň nám dovoluje jednoduše sbírat podněty a připomínky občanů,“ vysvětluje Karol Dobosz, hlavní inženýr projektu v AFRY CZ. „GIS portál jsme s úspěchem použili během projektování vysokorychlostní trati Moravská Brána I na Olomoucku, kde jsme společně se Správou železnic zodpověděli již přes 100 zadaných připomínek,“ doplňuje.

Aplikace zprostředkovává veřejnosti náhled do územních plánů a podrobného technického řešení vedení vysokorychlostní trati. Zároveň umožňuje ke konkrétním bodům na mapě připojit poznámku, námět či připomínku. Ty projektový tým AFRY a Správy železnic analyzuje a vyhodnocuje, podle relevantních podnětů pak projekt upravuje. Jednotlivé dotazy a připomínky projektanti a investor prostřednictvím GIS portálu také zodpovídají.

Zadané náměty v anonymní podobě jsou veřejně přístupné všem uživatelům aplikace. Veřejné jsou samozřejmě i odpovědi projektového týmu.

„GIS portál je jedním z nástrojů, který doplňuje naši transparentní a otevřenou komunikaci s veřejností v rámci projektu, na kterém AFRY spolupracuje se Správou železnic na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Připomínky a návrhy od místních obyvatel, spolků a samospráv jsou pro nás neocenitelné a přispívají ke zlepšování projektu,“ doplňuje Dobosz.

GIS portál je přístupný na této adrese.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů