Lidovci vábí ČSSD do koalice primátorky Koubové

Před prosíncovým jednáním zastupitelstva města Jihlavy je v místní politice krajské metropole mimořádně živo. Opoziční ČSSD dostala novou nabídku ke vstupu do koalice vedené primátorkou Karolínou Koubovou (Forum).

Nabídku sociálním demokratům přednesl předseda jihlavských lidovců Josef Kodet Předseda Kodet nereagoval na telefon ani na SMS zprávy s žádostí o komentář k vyjednávání s opozičními zastupiteli.

Není tak jasný motiv jednání předsedy lidovců Kodeta, lze se pouze domnívat, že současná koalice nedisponuje nutnou většinou devatenácti hlasů nutnou pro přijetí rozpočtu měta.

Chybí také informace, zda-li předseda lidovců Kodet jedná s ČSSD na vlastní pěst nebo se souhlasem a pověřením městského výboru KDU-ČSL. Mlčení předsedy Kodeta ovšem naznačuje sólo akci bez požehnání městského výboru KDU-ČSL.

Zastupitelé KDU-ČSL Josef Kodet a Jaromír Kalina odvolali na podzim své podpisy pod koaliční smlouvou a dosud neohlásili obnovení své důvěry v koalici.

Ze strany sociálních demokratů lze očekávat obezřetnou reakci na nabídku vstupu do koalice. Zvláště pokud není předem jasné, zda-li koalice pouze potřebuje „prohlasovat“ usnesení na prosincovém jednání zastupitelstva města nebo jde o skutečný záměr rozšíření koalice o dva zastupitele ČSSD.

K aktivitám předsedy lidovců Josefa Kodeta kolem námluv bude muset zaujmout stanovisko i KDU-ČSL jako koaliční partner. V opozici čeká i vítěz místních voleb hnutí ANO, pokud sociální demokraté odmítnou Kodetovu nabídku vstupu do koalice, může se dočkat nabídky i dosud opoziční hnutí ANO.

Koaliční námluvy se sociálními demokraty si zasluhují podrobnějšího vysvětlení především z pohledu rozsahu mandátu lidovců vábit do koalice dalšího politického partnera.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů