Mayerová (Čapí hnízdo): Možný střet zájmů Babiše se řešil už i s ohledem na mě jako poradkyni

Dotační manažerka projektu Čapí hnízdo Jana Mayerová působila na Ministerstvu financí zprvu jako poradkyně ministra financí Andreje Babiše. Ministr Babiš s Mayerovou podle jejích slov počítal jako s náměstkyní pro zahraniční styky.

Mayerová na žádost Občasníku komentovala informaci týdeníku Respekt o Babišově střetu zájmů, kterou vypracoval pro Evropskou komisi její právní servis. O obsahu dokumentu informoval také německý deník Süddeutsche Zeitung, francouzský Le Monde a britský Guardian.

– Můžete komentovat informaci o Babišově střetu zájmů s kterou přišly evropské deníky?

Jana MayerováPodle mého názoru (ale už jsem chvilku mimo politiku) skutečný střet zájmů nikdy nenastal protože současné programovací období se řídí ještě Dohodou o partnerství z doby, kdy premiérem byl p.Sobotka a připravovala to ještě vláda předtím – takže zásahy které do toho udělala vláda premiéra Sobotky byly již minimální. Navíc, premiér neřídí fondy – i když predseda Rade ESIF (Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy – pozn. Občasník) . O jednotlivých výzvách rozhodují řídící orgány a musí je schvalovat Monitorovací výbor který je složen mimo jiné z ze zástupců nevládních organizací a Evropské komise. A jednotlivý výběr projektů se je prováděn již dle textu výzvy na úrovni řídících orgánů. Premiér do toho nemá šanci zasáhnout. Ani ministr financí. Prostě – podle mého názoru tady skutečně ke střetu zájmů ani dle dikce poslední úpravy finančního nařízení nedochází.

A v minulosti – kdy byl ještě ministrem financi (Andrej Babiš pozn. Občasník), tak přece na tyto věci ho měl upozornit náměstek za audit (Wagenknecht) anebo náměstek přes rozpočet (p.Gregor). Nik z nich žádný konflikt nenašel – dokonce jsme o tom i spolu mluvili kvůli mojí osobě – jelikož jsem měla dělat náměstkyni na Ministerstvu financí přes zahraniční vztahy a chtěla jsem si být jista, že svoji bývalou angažovaností v Agrofertu, respektive faktem, že můj manžel má poradenskou firmu nemůže dojít ke konfliktu zájmů, který by mohl ohrozit moje blízké anebo p.ministra. Bylo mi jasně řečeno, ze s ohledem na rozsah aktivit které bych měla mít pod sebou, se o konflikt zájmů nejedná.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů