Místostarosta H. Brodu Jůzl (KDU-ČSL) : Kraj náhle chtěl víc peněz na Krajskou knihovnu!

Zastupitelstvo Havlíčkova Brodu v pondělí neschválilo smlouvy o společných investicích a budoucí provozní příspěvek na novou budovu krajské knihovny u KD Ostrov. Proti byli i zastupitelé KDU-ČSL, ODS a dalších koaličních stran ve vedení města. Náměstek hejtmana Libor Joukl i místostarostka Ivana Mojžyšková (oba ČSSD) mluví o „podrazu“, „nedůvěře města“ a „pohřbení knihovny v Brodě“ a varují před „dobou temna“. (podrobnosti zde)

Čeněk JůzlProti těmto silným slovům se ohrazuje místostarosta města Čeněk Jůzl (KDU-ČSL): „Nebyl to truc, ale v té chvíli racionální rozhodnutí. Materiály jsme dostali v půl deváté večer před zastupitelstvem a kromě investičního příspěvku kolem 100 milionů v nich byl nečekaně navýšen příspěvek kraji  ze 7,4 na 12 milionů. Nikdo nám o něm neřekl a odmazával by se prý 20 let. Jeho navýšení o 4,5 milionu ročně znamená pro rozpočet města 90 milionů navíc. A to já jako zástupce samosprávy nemůžu odmávnout během dvou hodin jen kvůli ambicím některých politiků.“

Podle Jůzla vedení kraje nebylo na diskusi se zastupiteli připraveno: mlžilo u prověření alternativního umístění knihovny (Smetanovo náměstí, Pleas 2, klášter) a chaoticky „šermovalo“ výší uvedeného příspěvku, když z 12 milionů bez zdůvodnění navrhlo snížení na deset. „Možná kdyby diskuze trvala déle, nabídli by osm. Ano, všichni knihovnu ve městě chceme, ale nemůžeme doplácet na to, že tu zůstane. Nemusí přece být otevřeno o víkendu, jak odůvodňuje navýšení kraj. Ano, nová budova by měla mít lepší servis, ale ten přece pocítí celý kraj,“ doplňuje Jůzl.

Podle něj by bylo spravedlivé, aby se příspěvek města přepočítal na obyvatele – jak to zhruba kopíruje zmíněná tabulka (Pelhřimov 4,8; Žďár 6,9; Jihlava 12,4 a Třebíč 10,4 milionů). Jůzl hodlá o jeho výši dál racionálně diskutovat a mezitím navrhuje schválit první (investiční) smlouvu. Nesouhlasí tak s vyhroceným nátlakem náměstka Joukla ve stylu „Buď všechno, nebo nic!“

Starosta Tecl: Chceme Krajskou knihovnu!

Havlíčkobrodské zastupitele čeká ještě tento týden pracovní seminář k problematice Krajské knihovny Vysočiny. „Cílem je dopracovat se ke shodě a předložit krajským zastupitelům návrh smlouvy, který by měl být přijatelný pro obě dvě smluvní strany. Hned po pracovním semináři svolám mimořádné jednání zastupitelstva města na kterém by zastupitelé návrh odsouhlasili. Jsem přesvědčen, že všichni zastupitelé města Havlíčkův Brod mají zájem o výstavbu krajské knihovny v našem městě,“ uvedl havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů