Obavy Vysočiny: Bude ministerstvo rozdávat pokuty za kontrolní hlášení DPH?

Už od ledna 2016 by měli vysočinští podnikatelé odevzdávat elektronické kontrolní hlášení k DPH (výsledky ankety připravenosti vysočinských firem jsou zde). Už jenom za neodevzdané nebo chybně odevzdané kontrolní hlášení může přijít pokuta v řádech deseti tisíců korun. A ta může být pro živnostníky i likvidační.

„Bude to dost brutální zásah do administrativní pohody firem na Vysočině. O žádném ministerském pardonu chyb nemůže být řeč, je to neskutečná šikana namířená na lidi, kteří pro tenhle stát vydělávají peníze,“ upozornil předseda vysočinské hospodářské komory Jaroslav Huňáček.

 

„Systematické odstřelování a útoky na ekonomicky nezávislou střední třídu bylo zahájeno. Co na to řeknou radní kraje až živnostníci začnou padat jak hrušky, až začne stoupat nezaměstnanost v kraji a až se nám začne méně dařit? I pokuta dest tisíc je například pro hospodské na vesnici (a že jich v kraji máme) nepředstavitelná!!,“ prohlásil Reda Ifrah (TOP09).

 

„O problému vím a za sebe musím uznat, že problém hlášení a sankcí za jejich včasné nepodání,  zejména pro drobné podnikatele, považuji za velice nešťastný. Dělá z účetních a z drobných podnikatelů v podstatě otroky počítače a komunikace s Finanční správou. Jsem ale přesvědčena, že je to opět jeden z těch momentů, kdy dobrá myšlenka se postupem času natolik pokroutila, že než je uvedena do praxe tak představuje problém. Vzhledem k tomu, že věřím, že ministr Babiš je lidský a naslouchá problémům i „normálních lidí“ tak jsem toho názoru, že je potřeba promluvit o tomto konkrétně s ním a domluvit rozumné řešení. Protože, ačkoliv to jde z dílny MF, je naivní se domnívat že jednotliví ministři mají detailní přehled o práci svých úředníků… To je na odpovědnosti jednotlivých náměstků,“ řekla předsedkyně jihlavského Finančního výboru Zastupitelstva Jana Mayerová.

Přáním vysočinských podnikatelů je vyjednat na ministerstvu benevolentní přístup v podobě tolerance neúmyslných chyb a nedostatků při podávání elektronického hlášení k DPH.

Firmy by kontrolní hlášení měly posílat vždy do 25. dne následujícího měsíce. První kontrolní hlášení tak musí podat do 25. února 2016. To platí i pro fyzické osoby, které jsou měsíčními plátci DPH. Fyzické osoby, které mají zdaňovací období čtvrtletní, by měly hlášení podávat jednou za čtvrt roku. Poprvé tak budou muset učinit příští rok do 25. dubna.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů