Občané zakládají spolek proti větrníkům v Pooslaví

Tři větrné elektrárny by měly stát na katastru obce Sazomín na Žďársku. Obyvatelé Sazomína s výstavbou větrníkův referendu souhlasili, měly by stát v lokalitě nedaleko obcí Ostrov nad Oslavou a Kotlasy.

Místní obyvatelké Ostrova nad Oslavou, Kotlasů, Radostína nad Oslavou a dalších obcí v regionu řeky Oslavy se nechtějí smířit s narušením krajinného rázu.

Založení spolku „Zachaňme krajinu Pooslaví“ je tak první občanskou aktivitou v reakci na pozitivní přístup obyvatel Sazomína k výstavbě větrných elektráren na Žďársku. Žďársko bude pravděpodobně prvním místem střetu veřejného zájmu výstavby nových větrných elektráren se zájmem místních obyvatel na zachování krajiny.

O výstavbě desítek větrných elektráren na Vysočině se v poslední době mluví stále více. Souvisí to se změnou postoje vlády i vedení Kraje Vysočina k výstavbě větrných elektráren.

“Potenciál pro větrné elektrárny máme nezanedbatelný, odhaduji, že v Česku je reálné získávat z větru zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny. Při zohlednění aktuálního technického vývoje to v praxi znamená postavit asi třináct set větrných elektráren. Ty se přirozeně shlukují ve skupinách, takže někde bude větrných elektráren více a jinde nebudou vůbec. V průměru to vychází na asi jednu elektrárnu na šedesát kilometrů čtverečních. Takový scénář například zhruba odpovídá nynějšímu využití krajiny v jižní polovině Německa, která je českým podmínkám podobná – krajina má podobný charakter a i větrné podmínky jsou zhruba stejné jako v Česku. Německo má navíc nevýhodu vyšší hustoty zalidnění. Severní část Německa je jiný příběh, tam je větrných elektráren mnohem více, ale to nelze s Českem srovnávat. Je tedy zřejmé, že nejde o nějak nereálný scénář,“ uvedl David Hanslian z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů