Objednávka VDV obsahuje neocenitelné položky

Kraj Vysočina podle informací serveru Občasník obdržel varování na riziko neocenitelných položek u veřejné zakázky na dopravní obslužnost v příštích deseti letech.

Kraj Vysočina jako zadavatel veřejné zakázky nestanovil žádné omezení změn rozsahu dopravní obslužnosti. Na jednotlivých linkách tak dopravní výkon v jednotlivých letech může například snížit na nula procent předpokládaného ročního objemu nebo navýšit na dvě stě procent předpokládaného ročního objemu což je pro dopravce likvidační nebo
provozně nerealizovatelné.

Takto nastavené podmínky změny rozsahu poskytovaných služeb by pro uchazeče byly z pohledu kalkulace neocenitelné a byly by v rozporu se Zákonem o zadávání veřejných zakázek.

I přes upozornění dopravce Kraj Vysočina trvá na původním zadání, že limit se vztahuje na celkový objem dopravního výkonu, tedy za deset let.

Stanovisko zaslal i předseda České asociace organizátorů veřejné dopravy Aleš Stejskal, který organizuje veřejnou dopravu v Moravskoslezském kraji:

“ Objednatel musí jasně stanovit, jak hodlá postupovat v průběhu těch 10 let. Tj. uchazeč musí mít možnost nacenit své plnění. Objednatel může např. stanovit rozmezí, kdy dopravce nemůže měnit svou jednici (u nás je to +- 5%) a rozmezí, kdy může (u nás je to +-30%),“ uvedl Stejskal.

Podle Stejskala musí být rovněž zřejmé, jak se to procento počítá (např. vždy z výchozích výkonů). Pokud objednatel žádné omezení neuvede, pak by neměl výkony po dobu plnění smlouvy měnit.

Předseda České asociace organizátorů veřejné dopravy Aleš Stejskal zdůraznil, že podrobně nestudoval zadávací dokumentaci, takže se odpovědí na dotaz nijak konkrétně nevyjadřuje k celé zadávací dokumentaci kraje Vysočina.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů