Osudové okamžiky Československa: spolupráce generála Eliáše s odbojem

Těsně před knižním vydáním na konci šedesátých let zabavila Státní bezpečnost memoáry vysokého důstojníka generálního štábu na události z března 1939:

Generálové československé armády Bílý a Vojcechovský se schází v Brně s generálem Sergějem Ingrem (více zde) a hovoří s ním o plánu vojenské podzemní organizace. Generál Bílý požádal Ingra, aby se postavil do čela této podzemní organizace. Při tom pozval Ingra do Prahy k projednání vlastní věci.

Generál Alois Eliáš

Protože Bílý před svou cestou do Brna byl 15. března 1939 večer u generála Eliáše a měl s ním dvouhodinový důvěrný rozhovor, je plně opodstatněna domněnka, že jel za Ingrem buď na přímý Eliášův pokyn, nebo že Ingra navštívil na Eliášovu radu.

Skutečnost, že s Ingrem neprojednal vše potřebné hned, potvrzuje thesi, že o Ingrově postoji k akci napřed někde referoval a že muž, kterému referoval, mohl býti jen muž se kterým se radil před svým odjezdem za Ingrem: Eliáš.

Úzkou spolupráci v odbojové iniciativě generála Bílého s generálem Eliášem potvrzuje také ta skutečnost, že horlivost Bílého ve stycích s Eliášem, když se stala konspiračně neúnosnou, musela být naprosto omezena.Smluvená schůzka generála Ingra s generálem Bílým se konala v bytě generála Bílého (Mikulandská 4) dne 22. nebo 23. března a zúčastnil se jí opět také Vojcechovský. Měli se dostavit generálové Váňa a Melichar. Nepřišli.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů