Polná a Pražská energetika jednají o sdílení elektřiny z větrných elektráren

Mikroregion více než dvaceti obcí v okolí Polné začíná jednat s firmou Pražská energetika o možnostech sdílení větrné elektřiny vyrobené z větrných elektráren v okolí města Polná na Jihlavsku. „Dohodli jsme se se, že jednání přerušíme do doby, kdy bude známa finální podoba zákona o sdílení energie, který je známý jako Lex OZE2,“ nastínil místostarosta Polné Martin Bohdálek.

Zásadní změnou, kterou novela OZE 2 přinese, je zavedení konceptu komunitní energetiky do české energetické legislativy. Díky tomu bude možné vzájemně sdílet energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

„Dohodli jsme se, že v budoucnu připravíme nabídku možností sdílení větrné energie hned v několika úrovních. Pro obce k využití sdílené energie pro školy, mateřské školky a čistírny a samostatný tarif nabídneme i občanům, kteří si už dnes mohou vybrat od koho a za kolik budou odebírat elektřinu,“ informoval místostarosta Bohdálek.

Místostarosta Polné Martin Bohdálek je díky svým znalostem možností sdílení energií v sousedním Rakousku ideálním vyjednavačem obcí Polenska pro vyjednávání s potenciálními zájemci o výstavbu větrných elektráren na Vysočině. Heslem vyjednávání o výstavbě větrných elektráren je motto „každý z toho musí něco mít“, což naznačuje zájem místních obcí spotřebovávat elektřinu vyrobenou na jejich katastru. I s případnou slevou.

„Česká legislativa pro sdílení energie bude podobná té evropské, ale může být v něčem i trochu odlišná,“ řekl Bohdálek. Legislativa je například ve věci slevy za spotřebování elektřiny v místě výroby obsahově neutrální – slevu pro místní občany nepovoluje ani nezakazuje.

Společnost Pražská energetika nechtěla posun v jednáních blíže komentovat. „Potvrzujeme jednání s obcemi na Polensku, nicméně nezlobte se, k podrobnostem se v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat,“ uvedl mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Další jednání mají pokračovat příští rok na počátku jara. Obec Dobroutov na Polensku zablokuje možnost výstavby větrných parků změnou územního plánu (více zde), obec Zhoř zvelebila náves za peníze nadace ČEZ (více zde). Mikroregion Přibyslavsko chystá dohodu s ČEZ (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů