Přibyslavsko ladí společný postoj k nabídce větrných elektráren ČEZu

Pomalu každá obec v okolí Přibyslavi na Havlíčkobrodsku má nabídku společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje na výstavbu větrných elektráren. Velká Losenice už kývla na výstavbu čtyř větrných elektráren, ostatní obce ladí společný postup.

Martin Kamarád – ODS – Občanská demokratická strana

„Situace je v různých obcích různá. Bavíme se s dalšími starosty o tom, kdo a jakým způsobem bude o nabídce rozhodovat a jakým způsobem se bude rozhodovat,“ naznačil starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Osmnáct z jedenadvaceti obcí mikroregionu Přibyslavska ale nakonec k situaci nepřijalo žádné společné usnesení. „Cítili jsme, že každá z členských obcí je v trochu jiné fázi vyjednávání a tím i v jiné situaci. Shodli jsme se o nutnosti společného jednání s Krajem Vysočina třeba o posuzování krajinného rázu,“ vysvětlil starosta Kamarád.

Právě při posuzování vlivu na krajinný ráz potřebují obce Přibyslavska součinnost Kraje Vysočina především vysvětlení způsobu, jak to bude posuzováno krajskými úředníky. „Pro jednání s možnými investory potřebujeme v obecné rovině vědět, v jakých případech dá Kraj Vysočina souhlasné stanovisko,“ řekl Kamarád. Obcím jde o stanovení určitého „krajského měřítka“, kterým budou krajští úředníci přeměřovat dohody obcí s možnými investory.

Případná smlouva o spolupráci s ČEZ Obnovitelné zdroje podle starosty Kamaráda přináší šanci získat mnohem lepší informace o celém záměru a tím i lepší pozici ve stavebním řízení při povolování výstavby větrných elektráren. „Samotný návrh smlouvy o budoucí spolupráci ve mě budí dojem, že se nezavazujeme k výstavbě elektráren na našem katastru,“ uvedl starosta Přibyslavi.

Podle starosty Kamaráda by měly být jednotlivé obce nápomocny investorovi při získávání všech informací o možnostech výstavby větrných elektráren. Nedá se ani stanovit počet obcí Přibyslavska příznivě nakloněných výstavbě větrných elektráren. Připravují se místní ankety a následně rozhodování obecních zastupitelstev. „Poměr zastánců a odpůrců výstavby větrných elektráren v obcích je tak padesát na padesát,“ dodal starosta Kamarád.

Obec Zhoř za peníze nadace ČEZ zvelebila náves (více zde). Ochrana krajinného rázu dominovala veřejnému fóru kraje Vysočina (více zde). TOP10 otázek pro větrné investory najdete přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů