Dobroutov připravuje opatření proti výstavbě větrných elektráren

Obec Dobroutov připravuje změnu územního plánu, která by zamezila případné výstavbě větrných elektráren. Přípravu změny územního plánu potvrdil starosta Václav Vavroušek s tím, že změna je v úředním procesu na Magistrátu města Jihlavy. Zastupitelstvo Dobroutova by změnu mohlo schvalovat počátkem roku 2024.

 Úřední činnost Magistrátu města Jihlavy na základě žádosti obce Dobroutov potvrdil i mluvčí Magistrátu města Jihlavy Radovan Daněk: „Dobroutov pořizuje aktuálně změnu č. 2. Změna je projednána, ale doposud není schválena. Projednaný návrh změny vylučuje umístění obnovitelných zdrojů energie, tedy i větrných elektráren, ve volné krajině = nezastavitelné území obce. Možnost/nemožnost umístění obnovitelných zdrojů je aktuálně řešena u všech rozpracovaných pořizovaných ÚP nebo jejich změn. Znovu ale opakuji, že Magistrát města Jihlavy nic neschvalujeme, ale jsme pouze zpracovateli“.  

„Až budou mít z větrných elektráren užitek všichni, možná změníme negativní stanovisko,“ naznačil starosta Dobroutova Václav Vavroušek. Starostovi Dobroutova vadí, že finanční náhrady a kompenzace má pouze katastrální obec, okolní obce mají smůlu.

Obec Dobroutov asi dva kilometry jihovýchodně od Polné je v hledáčku více větrných investorů. Své záměry představila například Pražská energetika nebo jihlavská firma Jipocar Power.

„Postupujeme v souladu s legislativou, záleží nám na tom, aby naše podnikatelské aktivity respektovaly vůli obcí, jak jejich reprezentantů, tak i obyvatel,“ sdělil mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Podle informací Občasníku se Pražská energetika snaží vyjednat podobně výhodnou dohodu, jakou se podařilo uzavřít společnosti ČEZ v sousedním mikroregionu Přibyslavsko. Na Přibyslavsku se představitelé mikroregionu „dohodli, že se dohodnou“ se společností ČEZ na podmínkách výstavby větrných elektráren v mikroregionu. Dohoda mikroregionu Přibyslavsko se nyní tvoří za spolupráce obou stran, členské obce ji budou projednávat počátkem příštího roku (více zde).

Nedaleká obec Zhoř za peníze nadace ČEZ zvelebila náves (více zde). Ochrana krajinného rázu dominovala veřejnému fóru kraje Vysočina (více zde). TOP10 otázek pro větrné investory najdete přímo zde. Zájem obcí v okolí Polné o větrný park „Jihlava-sever“ stále trvá, více zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů