Předběžná koalice jedná o jménech, lidovci o výborech

Sestavování nové krajské koalice se posunulo do další fáze. Pětadvacátého října by měla být podepsána definitivní verze koalice ČSSD, ANO a ODS/Starostové .

„Když si opravdu konkrétně prostudujete konkrétní volební programy, tak to jsou spíše rétorická cvičení. Silnice chceme, školství chceme, zdravotnictví rozvíjet chceme. Jde jenom o tom, jak se to podá,“ řekl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

podání ruky

Menšinová vláda sociálních demokratů se už nebude opírat o tichou podporu komunistů v placených funkcích tří předsedů výborů zastupitelstva, ČSSD získá většinu v radě kraje.

„Uvidíme, jak to bude fungovat,“ prohlásil hejtman Běhounek.

ČSSD chce školství a zdravotnictví

Předběžná koalice už začíná jednat o rozdělení konkrétních rezortů. „Jsme ochotni o tom diskutovat, ale zdravotnictví a školství zůstane naše. Kromě hnutí ANO nikdo neprojevil zájem o rezort školství,“ řekl hejtman Běhounek. I předběžná koaliční dohoda je na tomto faktu postavena.

Devět radních bude působit v placených funkcích, hejtman Běhounek bude mít tři náměstky. „Náměstek Novotný (ČSSD) vykonával tuto funkci už dvě volební období, nevidím důvod, proč by to nemohl vykonávat dál,“ prohlásil hejtman Běhounek. Další rozdělení funkcí náměstků a radních bude předmětem koaličních jednáních.

Křesťanští demokraté začínají vyjednávat o pozicích v čele výborů. Podle lídra Jaromíra Kaliny budou mít zájem o pozice v čele Finančního a Kontrolního výboru Kraje Vysočina.

„Zeptáme se KSČM i KDU-ČSL, jaké jsou jejich představy. Je to o tom, kdo s čím souhlasí. Lidovci měli nabídku být v koalici, ale nevyužili ji,“ řekl Běhounek.

I hnutí ANO chce zachovat s lidovci korektní vztahy. O požadavku lidovců na křesla v čele výborů se zřejmě bude jednat.  „Budeme podporovat vše, co povede k rozvoji Kraje Vysočina,“ řekl předseda hnutí ANO Josef Kott.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů