Premiér na Vysočině: Stranický pohovor o případu „Joukl“ i předání petice

Během návštěvy předsedy vlády Bohuslava Sobotky se diskutovaly i vnitrostranické otázky podzimních voleb do krajského zastupitelstva Vysočiny. To hlavní vnitrostranickou otázkou sociální demokracie je možnost vyjímky z vnitrostranických pravidel ČSSD pro náměstka hejtmana Libora Joukla.

Náměstek Joukl s dětmi na bezpečnostní akci

Náměstek Joukl sbírá podporu okresních konferencí sociální demokracie pro účast v podzimních volbách i s úředním obviněním za údajně nevýhodný nákup vozidel zimní údržby pro vysočinské cestáře. Soudní jednání zatím nezná ani termín prvního líčení, nedá se odhadnout ani vývoj soudního procesu.

Bývalí obvinění, ale nevinní náměstci z ČSSD

Podobný proces absolvoval i ex-náměstek jihlavského primátora Petr Pospíchal. Byl obviněn z hanopisů na adresu svého zaměstnavatele, grafologické posudky naznačovaly možnost autorství hanopisů. Leč soudu chyběla jistota, podle zásady „v případě pochybností (rozsudek) ve prospěch (obžalovaného)“ byl náměstek Pospíchal zproštěn viny krajským soudem. Leč náměstku Pospíchalovi unikla možnost kandidovat ve volbách na jihlavskou radnici. Dnes působí jako investiční technik městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace.

Jiný bývalý náměstek jihlavského primátora František Zelníček chodil po soudech téměř třináct let. Tehdy šlo o kauzu „bahamské akcie“, klíčovou postavou byl podnikatel Radek Leopold. Při obchodních machinacích tak v letech 1994 až 1998 způsobili škodu přes miliardu korun. Soud pravomocně zbavil politika Zelníčka všech obvinění až v roce 2011.

Petice pro Joukla

Do jihlavského hotelu Gustav Mahler zamířili v sobotu odpoledne regionální novináři. Premiér Bohuslav Sobotka měl na tiskové konferenci shrnout výsledky své návštěvy na Vysočině. Na chodbě čekala i dvojice mužů, kteří viditelně nepatřili do žádné z vysočinských redakcí. Policejní ochranka je pustila do „čistého“ prostředí, což signalizovalo možnost jejich setkání s premiérem. „Jéé, pane Černý, co tady děláte?,“ optal se jeden z novinářů. Totožnost vyzrazena: jeden z dvojice mužů je Miroslav Černý, zaměstnanec třebíčského cestmistrovství krajských silničářů. Rázem se potvrdily neurčité zvěsti o petici na podporu náměstka Joukla, která koluje mezi cestáři. Už několik dnů se od řidičů cestářských vozidel nesly zvěsti o tom, „že se něco sepisuje“.  A Miroslav Černý je pravděpodobně určený jako člověk, který předá petici premiérovi.

Podpisů? Asi dvě stě

Důvod návštěvy cestáře Černého se prozradil v zápětí. „Kolik je tam podpisů?,“ ptám se. „Asi dvě stě,“ skoro šeptem říká cestář Černý. Bingo! Cestáři nesou premiérovi a předsedovi ČSSD petici s žádostí o podporu pro svého náměstka. Oba muži stojí opodál hloučku novinářů a čekají na úplný konec premiérova programu. Předali petici? Údajně ano, předseda ČSSD si obálku s peticí odvezl do Prahy.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů