Přibyslav otvírá ukrajinskou třídu pro malé uprchlíky

Sedm ukrajinských dětí čeká povinná školní docházka do základní školy. Třídu pro děti uprchlíků otvírá město Přibyslav jako zřizovatel školy.

„Zpočátku to bude především adaptace dětí na život u nás,“ uvedl starosta Přibyslavi Martin Kamarát.

Ukrajinská třída na místní základní třídě má fungovat podle metodiky Ministerstva školství : V průběhu prvních měsíců je důležité děti postupně adaptovat na život v České republice. Pro psychickou pohodu děti je vhodné zajistit jim volnočasové aktivity ve skupinách vrstevníků, aktivně jim pomoci osvojit si základy českého jazyka formou přiměřenou jejich věku. Důležité jsou socializační aktivity, prostor pro kreativní činnost, sport a pohyb v přírodě.

Děti na základní škole v Přibyslavi už vyrábí pro své spolužáky orientační cedule v ukrajinštině, aby jejich noví spolužáci lépe poznali školní prostředí. Jedna z místních maminek ukrajinského původu by mohla vypomáhat ve škole jako tlumočnice učitelů jako určitý asistent pedagoga.

DSC_0321.JPG

„U nás je na prvním místě žák, ať už český nebo ukrajinský. Naši učitelé učí žáky, nikoliv předměty,“ uvedla ředitelka školy Jaroslava Janů.

Ukrajinské ministerstvo školství a tamní vzdělávací organizace neustále připravují pro ukrajinské děti distanční výuku dle ukrajinského vzdělávacího programu, ve kterém děti v tomto adaptačním období mohou v přeměřené míře pokračovat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů