Primátorka Koubová (PiFo): Mám za sebou životní veletoč

Uskupení Piráti a Fórum Jihlava „grilovalo“ primátorku Karolínu Koubovou nepříjemnými otázkami na další politickou kariéru. Koubová po rozpadu uskupení Fórum Jihlava usiluje o post lídryně kandidátky Piráti a Fórum Jihlava (PiFo).

-Jaká (nebo kdo) je tvá inspirace ve vedení lidí (jako lídr/lídryně)? Popiš prosím svůj styl vedení a hodnoty, které se s tím pojí.

Překvapivě těžká otázka. Vlastně jsem nikdy nepracovala s lídrem/lídryní, která by pro mě byla přímou inspirací. Inspirovala mě ale například Irena Swiecicki, která je tedy spíš konzultantkou než lídrem. Inspirací může být v některých věcech Vít Rakušan, u kterého ale vidím i stinné stránky. Inspirací je Čaputová, kterou ale neznám osobně, a trochu už mě nebaví její takřka glorifikace. U lidí, které neznám, je pro mě vždy otázka, co je mediální obraz, a co jsou reálné manažerské / lídrovské schopnosti a dovednosti.
Obecně vzato mě ale baví lidé pracovití, přemýšliví, nápadití. Mám ráda, když se můžu obklopit lidmi, kteří přicházejí s nápady, když ty nápady můžeme společně probírat a vybírat to nejlepší řešení. V politice jsem s tím tedy narazila, ne vždycky je to totiž možné, nicméně ta schopnost samostatného uvažování týmu je důležitá i tady (aby tým nečekal na rozkazy, ale sám připravoval varianty). Mám pocit, že po mě bylo chtěno, abych byla víc autoritářská, to mi ale moc nejde. Snažím se to rozhodnutí poskládat vždycky tak, aby bylo dosaženo konsenzu. Nejde to vždycky, někdy je potřeba rozhodnout rychle a bez diskuse… Učím se to.
Důležité hodnoty pro mne jsou pravdomluvnost, určitá míra odvahy a s tím spojená přímost v jednání, schopnost uznat cizí názor/schopnost dělat funkční kompromisy. Empatie a pozitivní pohled na svět.

-Pokud se staneš lídr/em/yní, je něco, čeho se v kampani obáváš, případně něco, s čím budeš potřebovat pomoc od týmu?
Obávám se časové náročnosti, je to vždycky vyčerpávající tajfun, který potom přechází v povolební jednání, což bylo třeba minule časově naprosto šílené. Líbí se mi ale, jak současný tým všechno chystá, to je prostě pecka. Hodně to pomůže.
Nevím, jestli je správné slovo, že se toho obávám, ale další věcí jsou osobní útoky, které zažívám už teď, a které vím, že se budou stupňovat. Asi to není přímo obava, člověk to bere jako danost, ale příjemné to není. Výhoda je, že už vím, na co se připravit, už vím, jak s tím pracovat. Myslím, že tohle volební období bylo v tomto ohledu víc než dobrou školou.
Náš tým teď vidím jako šlapající strojek, který perfektně funguje. Moje poslední obava směřuje k tomu, že psychická i fyzická náročnost kampaně a vstupu do vedení města mezi námi způsobí nepřekonatelné rozpory. Všichni jsme tím prošli, každý trochu jinak, takže věřím, že se nám podaří zúročit zkušenosti, a že nás to spíš posílí.

-Jak si představuješ svou roli během kampaně a po volbách (popiš dle svých očekávání – př. výhra drtivě, výhra napůl – řešení koalice, v ZM jako opozice, nedostatek hlasů … apod.)?
Kampaň bude probíhat v létě, protože volby budou letos brzy. Počítám s kontaktní kampaní i se soc. sítěmi, mohu nabídnout svůj profil. Ráda píšu, můžu pomoct s psaním textů. Mám přehled o současné situaci – stav věcí – takže mohu pomoci s programem a návrhy řešení. Myslím, že pomoct může i to, že už mám pár voleb za sebou, a to jak z pozice toho, kdo jede na plný plyn, i toho, kdo to tak trochu sleduje z povzdálí.
Po volbách doufám / věřím, že budeme schopni zhodnotit své možnosti a síly, a nepůjdeme do nevýhodné koalice. Nechci být ve vedení města za každou cenu, důležité jsou pro mě podmínky pro práci. Nemám přehnaná očekávání, nemyslím, že bychom ostatní převálcovali. Chci to mít ale poctivě odpracované a vědět, že jsme pro to udělali maximum. Potom půjdu klidně do opozice, pokud by bylo jinou variantou odklonit se od společně deklarovaných hodnot.

-Jaké pirátské hodnoty tě zaujaly a k Pirátům přivedly, a jakým způsobem je budeš prezentovat veřejnosti během kampaně?
Otevřenost, práce s daty, používání „dobré praxe“, sdílení, liberálnost. Chuť a odvaha zkoušet nové věci, někdy i riskovat. Všechno má ale svou míru a v některých případech mám u sdílení a otevřenosti trochu konzervativnější přístup, nejsem fanda toho mít otevřené a sdílené úplně všechno. Jinak tedy asi nutno říct, že se za pirátku nepovažuji, jsem nezávislá kandidátka za Fórum v koalici s Piráty.

-Představ si sebe jako lídr/a/yni, jaký je tvůj cíl?
Rozvíjet město. Máme obrovský potenciál, Jihlava je boží místo pro život. Do politiky jsem šla proto, abych pomohla nastavit nefungující mikrosystém, postupně se to rozšiřovalo do větší a větší míry. Ale nic se nezměnilo, prostě chci pracovat na tom, abychom byli na Jihlavu všichni pyšní.

-Jak odpočíváš?
Běh, zahrada, čtení. Učím se oddělovat pracovní a osobní čas, což není jednoduché, ale jde to.

-Co jsou tvoje silné stránky z hlediska politiky (ať už jde o téma, schopnosti či zkušenosti)?

  • naučila jsem se, jak funguje úřad, znám procesy, protože jsem prošla různými pozicemi (radní bez potrfeje, opoziční zastupitelka, členka komise (opoziční), předsedkyně komise (koaliční), členka dozorčí rady (koaliční), členka představenstva (opoziční), dohoda o provedení práce (opoziční), žadatelka o dotace – ještě před politickou kariérou),
  • byla jsem lídryní ve velmi turbulentní době (spor o vodu, koaliční krize, menšinová koalice, covid, nucené škrty v rozpočtu, vnitřní rozpad strany…),
  • moje odborné téma kulturní politiky se mi podařilo opečovat a rozšířit již v mém prvním funkčním období (radní a poté opoziční zastupitelka), ve druhém období jsem v tomto ohledu navazovala (vznik Brány Jihlavy, podpora vzdělávacích grantů, propojení kultury a vzdělávání – i když to už šlo mimo mě),
  • v tomto volebním období mám v gesci ekonomický odbor, městskou policii, krizový štáb a bezpečnostní radu, cestovní ruch, vnější vztahy, strategie, obchodní společnosti (tam je to složitější, každá společnost má svého gesčního, úředně je to pod mou kanceláří),
  • (tento dosavadní výčet neberu jako svou silnou stránku, spíš jako naučené dovednosti / zkušenosti)
  • za své silné stránky považuji, že jsem se naučila brát si ponaučení z těch krizí , snažím se neopakovat chyby, jsem týmový hráč. Mám hodně energie a pozitivní přístup k životu, prezentační schopnosti, umím vystupovat před lidmi. Umím držet emoce na uzdě a bouchnout si až za rohem (je to silná nebo slabá stránka?)

-Jaké bylo nejtěžší (nebo jedno z nejtěžších) jednání, co jsi dosud na poli politiky absolvoval/a, a jakou zprávu sis z něj pro sebe (a svou další práci) vzal/a?
Obrovsky náročné bylo hned povolební vyjednávání, protože jsem si vůbec nebyla jistá, jestli je dobrý nápad být primátorkou. Neměli jsme zkušenosti s fungováním úřadu, což je pro takové vyjednávání limitující – nutno dodat, že ho ve většině neměli ani kolegové z ostatních stran, kteří byli ve vyjednávacím týmu. Ještě náročnější pak bylo jednání ohledně vodárenského sporu, protože jsme dlouho neviděli světlo na konci tunelu. Nevěděli jsme vůbec, kde je pravda, dlouho trvalo, než se nám podařilo se zorientovat v situaci. Zároveň do toho vstupovaly obrovské osobní tlaky, lobby za tu či onu variantu řešení. Do toho osobní útoky, urážky, citové vydírání, vyhrožování trestní odpovědností. Po cca půl roce totálního marasmu jsme ale nasadili jasný směr a podařilo se nám to dotáhnout, po dalším půl roce padlo rozhodnutí zastupitelstva s potvrzením varianty řešení, po dalším půl roce bylo to řešení hotové a začalo se provozovat. Tomu by na začátku nikdo nevěřil.
Co jsem si z toho vzala?
Bez týmu to nejde, je třeba pracovat s lidmi, kterým mohu opravdu věřit. Je potřeba důsledně oddělovat osobní a pracovní život, a to i v rovině hádek. Je potřeba na začátku jasně definovat cíl a průběžně se bavit o tom, zda tam stále směřujeme.
Nutno dodat, že po tomhle všem přišel covid. Já jsem se složila zdravotně, a to v podstatě na celý rok. Pro mě to bylo obrovské životní ponaučení o tom, jak fungovat v krizi, jak si držet odstup, jak spoléhat na tým, jak se včas rozloučit s lidmi, kteří vás vysávají.

-Proč si myslíš, že by tě členové a členky PiFo měli podpořit jako svou kandidátku/svého kandidáta na primátora/primátorku? Stačí, když uvedeš jeden důvod.
Protože jsem tohle období nejen přežila, ale i prožila, a i když jsem byla rozhodnutá, že už se víc veřejnému životu věnovat nebudu, tak chci bojovat dál. Dává to smysl.

-V čem jsi dobrý/á?
Jsem normální vtipná chytrá holka, mám nějaké zkušenosti a chuť pracovat. Jo a jsem skromná.

-Jaké morální hodnoty jsou pro tebe prioritou?
Pravdomluvnost, laskavost, vstřícnost, schopnost se domluvit, neubližovat ostatním.

-Jak přistupuješ k motivaci týmu?
Poukazováním na to funkční, dobré, kvalitní, co jsme udělali. Jsem pro pozitivní motivaci, ne pro negativní. Jako funkční vnímám společnou práci a společné výsledky, možnost říct bez emocí kritiku, ze které se najde řešení pro vylepšení. Motivační je společné průběžné hodnocení, ale ne formální cestou.

-Jak přistupuješ k řešení konfliktů?
Snažím se čelem, pojmenovat problém, nalézt společné řešení. Jako zásadní vnímám to, že každý má svoje vnímání světa a to, že je pro mě něco logické, neznamená, že je to logické i pro toho druhého. Konflikty jsou součástí téhle práce.

-Co bys na sobě změnil/a?
Mám za sebou osobní životní veletoč, což mě vedlo a vede k tomu na sobě pracovat. Takže se průběžně snažím o větší pečlivost a péči o svou rodinu a svoje nejbližší, o sebe. Pracuji na tom, abych uměla dotahovat věci do konce. Na tom, abych uměla odpočívat a relaxovat. Na tom, abych měla zdravé tělo i mysl.

-Jaký je tvůj postoj k příchozím uprchlíkům z Ukrajiny do Jihlavy?
Je to další obrovská výzva pro tuto zemi, pro tohle město, pro každého z nás. Tuhle situaci si nikdo nevybral a přesto jsme s ní všichni konfrontováni každý den. Má to několik rovin, od osobní pomoci a angažovanosti někde v terénu, až po systémovou přípravu města na to, že budeme muset ty lidi umět zapojit do běžného života, ale zároveň škrtáme kvůli zdražování energií a růstu cen, kde se dá. Příští období bude sakra těžký.
Jinak tedy asi není tajemstvím, že uprchlíky ctím v jejich neštěstí, vítám je ve městě, pomáhám jak se dá.

-Jaký je tvůj postoj k partnerským městům Jihlavy (resp. obecně k fenoménu partnerských měst)?
Strašně mě mrzí, že se kvůli covidu na dva roky zabrzdil náš plán na rozvoj spoluprací s partnerskými městy. V tuhle chvíli je nejbližším partnerem Heidenheim, velká inspirace. Užhorod vnímám jako východního bratra, pro kterého můžeme být inspirací zase my. Zgierz je zatím celkem formální partnerství, což je škoda, nebyl prostor vymyslet moc projektů. Teď máme připravené partnerství s finským městem Pirkkala, kde bychom chtěli spolupracovat především na úrovni základního školství a sportu (hokej, florball), s městem Reykjavik zase připravujeme spolupráci ohledně participace obyvatel. Myslím, že je potřeba hledat inspiraci venku, ale musím říct, že je to časově i kapacitně hodně náročné, takže uvidíme, jestli na to v tom budoucím čase plném škrtů bude prostor.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů