Případy havlíčkobrodského Gestapa: ilegální letáky se tiskly v záložně

Jenom něco málo přes rok fungovala v Havlíčkově Brodě venkovská služebna Gestapa. Fungovala na přelomu čtyřicátých let. Mezi největší případy havlíčkobrodské úřadovny gestapa patřilo ilegální rozšiřování letáku v Žirovnici. Konfident udal výskyt většího množství ilegálních letáků proti Třetí říši. Havlíčkobrodské gestapo zatklo asi čtyřicet místních občanů, které odvezlo počátkem roku 1940 do věznice v Jindřichově Hradci. Pět úředníků havlíčkobrodského gestapa vedlo výslechy po celý měsíc ve věznici. Postupem času vyšly najevo dvě ilegální organizace: jednu řídila místní Komunistická strana Československa, druhá měla středisko v záložně Havlíčkův Brod. Pro ilegální činnost bylo zatčeno dvanáct komunistů z Humpolce.

Cyklostyl v záložně

Ilegální skupina v záložně Havlíčkův Brod tiskla ilegální letáky proti Říši na cyklostylu, který byl v záložně k dispozici. Protiněmecké letáky pak odbojáři vkládali do spořitelních knížek místních občanů.

Soud v Českých Budějovicích

Celý případ výskytu ilegálních letáků a jejich výrobě v havlíčkobrodské záložně gestapo zdokumentovalo a předalo k soudu do Českých Budějovic. Zná někdo jména statečných odbojářl z Havlíčkobrodska?

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů