Senátor Chalupský: Roztlačování úzkokolejky příliš nevěřím

Byli jsme kousek od toho, aby soud finálně potvrdil záchranu úzkokolejky cestou odprodeje v insolvenci a investoři mohli předložit věřitelům, obcím a hejtmanům svůj byznys plán nové životní etapy našich oblíbených regionálních vláčků.

Soukromý subjekt JHMD získal úzkokolejku za korunu, slibně ji rozvíjel k oblibě turistů široko daleko, pak ale většinový vlastník nezvládl hospodaření a vše skončilo v dluzích.

Má tedy přijít opět soukromý subjekt, ať už v podobě pana Kysely s investorem po boku, nebo v podobě nových zájemců s novým byznys plánem, odkupem dluhy vypořádat a úzkokolejku zachránit.

Ne že se to hodí opět na starosty obcí na trati, veřejné rozpočty a tedy na občany, aby platili cizí soukromé dluhy!

Snažit se má dlužník a soukromí zájemci o vláčky. Ostatní partneři mají být k nové vizi fungování jen maximálně nápomocni.

Pokud bude vize realistická a úzkokolejku dlouhodobě zachová jako unikátní regionální atrakci pro další generace, což bylo také přání 6500 petentů a senátního výboru.

Místo toho se u soudu začalo mávat papírem z vedení J. Hradce, že to bude spolek obcí, který odkoupí úzkokolejku.

Této fata morganě věřitelé uvěřili a dnes jsou to místo soukromníků/investorů místní politici, kteří údajně běhají, horečně jednají a snaží se přesvědčit ostatní, že „starý pes“ může předvést nové kousky. Že to nebude v pořadí další vytloukání klínu klínem a starosti naházené na samosprávy.

Tomuto roztlačování úzkokolejky jako podnikatel já dlouhodobě moc nevěřím a nedivím se starostům, že si nad tím drbou hlavu.

Nicméně jsem pro jakékoli řešení, které LETOS začne opět vozit jindřichohradečáky a turisty po trati. Puls už musí naskočit.

Poprvé za ten rok úsilí můj optimismus ochladl, ale vláčky musí letos vyjet! Jinak velmi hrozí, že již nevyjedou a tyto politickosoukromé kotrmelce snažící se o krkolomné bypassy úzkokolejka nepřežije.

Na tiskovkách by neměli být politici, ale pan Kysela s jeho plánem. Těším se, že po uplynutí lhůty 120 dnů, kterou na reorganizaci od soudu dostal, na takové podobné tiskovce někdy koncem května slavnostně pozve nedočkavé turisty, aby si konečně nastoupili do vlaku, že už neroztlačujeme, ale vyjíždíme.

Nutno mít na paměti, že pokud by se vláčky opět zastavily, už je nikdo neroztlačí. Tak kvalitní ta resuscitace musí být!

(Autor je senátorem České republiky. Bez redakčních úprav).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů