Spor o přístup k větrným elektrárnám a ochraně krajinného rázu Vysočiny pokračuje

Počátkem června 2023 si Kraj Vysočina svolal starosty a zastupitele obcí na konferenci Obnovitelnéb zdroje energie. Tisková mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová striktně upozornila na nepřístupnost konference pro zástupce médií.

Na konferenci zazněl z úst vedoucího  Oddělení ochrany přírodních zdrojů a EIA Kraje Vysočina Romana Slouky pozoruhodný výrok o lokalitě Holý vrch (Kolíbl) ve stylu „Těžko bychom hledali méně vhodnější lokalitu“. O kopec jižně od Jihlavy projevilo zájem kolem desítky investorů. Obec Puklice dokonce požádala Kraj Vysočina o předběžné posouzení možnosti výstavby větrných elektráren, krajští úředníci vydali nedoporučující stanovisko. 

Může jít o obrázek 4 lidé

Už odpoledne po odborné konferenci Kraje Vysočina se ochránci krajinného rázu pohádali se specialisty společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje na veřejné besedě v Přibyslavi. Konkrétně šlo o výklad prezentace Kraje Vysočina z odborné konference.

Z argumentací obou stran sporu je patrný možný posun krajské politiky Vysočiny k větrným zdrojům. Ochránci krajinného rázu vyčítají krajským politikům obětování Havlíčkobrodska a jihu Třebíčska zájmům investorů do větrné energie.

Na besedě v Přibyslavi opět nebyl žádný zástupce Kraje Vysočina, který by místním občanům objasnil přístup úředníků a představitelů Kraje k výstavbě.

Pojem „větrná hnízda“ použitý odpůrci větrné energie na besedě v Přibyslavi upřesnila na dotaz Občasníku vicehejtmanka Hana Hajnová:
„Pokud dotaz vychází z odborné konference, tak jde zřejmě o tzv. akcelerační zóny, které v současné době připravuje ministerstvo životního prostředí, jak zaznělo v úvodu konference.“

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů