Strmilov podporuje záměr výstavby větrných elektráren Jipocar power

Zastupitelé jihočeské obce Strmilov déle než dvě hodiny projednávali záměr výstavby pěti větrných elektráren firmy Jipocar power. Místní odpůrci výstavby oznámili na jednání zastupitelstva založení petičního výboru proti záměru výstavby větrných elektráren.

Odpůrci výstavby zveřejnili na místních sociálních sítích fotografii místního hřbitova s pokusem o vizualizaci větrných elektráren přímo na fotografii. „To bylo přes čáru,“ stručně konstatoval starosta Strmilova Martin Novák.

Investorem větrných elektráren u Strmilova je firma Jipocar power automobilového závodníka Martina Prokopa. Na Jihlavsku už firma Jipocar power podepsala smlouvu o výstavbě třinácti větrných elektráren u Stonařova, v sousedství stojících větrných elektráren Pavlov. Projekt má označení Větrný park Vysočina.

Jednání místního zastupitelstva ve Strmilově obvykle sleduje pět až šest místních občanů, tentokrát byla zasedací síň obecního úřadu zaplněna více než třemi desítkami místních obyvatel. Jednání se zúčastnili i starostové okolních obcí, kteří nadhodili i myšlenku spolupráce okolních obcí při projednávání záměrů investorů do větrné energie.

Starosta Strmilova Martin Novák upozornil spoluobčany na existenci příkazu Evropské unie zvaného Direktiva RED III. Tato direktiva zavazuje členské země Evropské unie k podpoře výstavby větrných elektráren jako převažujícího veřejného zájmu. „Nemyslím si, že budeme mít poslední slovo při povolování větrných elektráren,“ řekl starosta na jednání zastupitelstva.

Místní odpůrci už vyjádřili obavu z poklesu hodnoty nemovitostí i další námitky proti výstavbě větrných elektráren. Na žádost z obecenstva pak zastupitelé jednotlivě vyjádřili svůj současný postoj k záměru výstavby větrných elektráren. Odpovědi zastupitelů byly vesměs kladné ve stylu „pro nebo spíše pro“. Vysloveně negativní postoj nevyjádřil žádný ze zastupitelů.

Strmilov hodlá s pomocí svého právního zástupce zpřesnit nejasné formulace některých bodů v předložené smlouvě o spolupráci s firmou Jipocar power. Smlouvu se pak chystá místní zastupitelstvo znovu projednat.

Videozáznam z diskuse na zastupitelstvu Strmilova:

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů