V Mrákotíně praská hráz rybníka, sněhovou kalamitu na Vysočině rychle vystřídala velká voda

V důsledku rychlého tání extrémní sněhové pokrývky a následného deště je na několika sledovaných profilech řek na území Kraje Vysočina hlášen 3. stupeň povodňové aktivity, konkrétně na některých místech na řekách Jihlavě, Svratce, Sázavě, Želivce a Balince. Zasedla krajská povodňová komise v zúženém složení pod vedením Martina Hyského, místopředsedy Povodňové komise Kraje Vysočina a ředitele HZS Kraje Vysočina Jiřího Němce.


„Ve vybraných obcích s rozšířenou působností zasedly povodňové komise, podle zjištěných informací štáby situaci sledují, přijímají preventivní opatření a řeší případné problémy. Pracovníci krajské povodňové komise jsou s nimi v telefonickém kontaktu,“ informoval Martin Hyský.

Příklad postupu konkrétní kulminace: Řeka Jihlava – v Batelově je řeka po kulminaci, během dopoledne kulminovala ve Dvorcích, v Bransouzívh průtok se zplošťuje, do několika hodin pravděpodobně kolem oběda bude 3. stupeň v Třebíči. Podstatnou část zvýšeného průtoku řeky Jihlavy pojme vodní dílo Dalešice.

V Třešti musely být upuštěny vybrané rybníky, upuštěn musí být rybník Stará plovárna v Jihlavě. V Třebíči preventivně zasedá povodňový štáb od půlnoci, ve Velkém Meziříčí jsou od včerejška postavené zábrany. V Havlíčkově Brodě monitorují situaci také od půlnoci, preventivně byla zapytlována obvyklá zátopová místa. V Mrákotíně dopoledne ohlásilo vedení obce praskající hráz rybníka, na místě situaci pomáhají řešit hasiči z HZS Kraje Vysočina.

Zpravodajství HZS Kraje Vysočina:

Od 00:00 23.12023 do 10:00 25.12.2023 zasahovali hasiči u 1161 mimořádných událostí, z toho 911 u odstranění stromů z komunikací, 206 u čerpání vody ze zatopených sklepů, 36 dopravních nehod, u 6 požárů, na 2 místech zajišťovali zálohování elektrickou energií.

S hrází v Mrákotíně měla povodňová komise ORP Telč celkem starosti, jak popsal starosta Telče Vladimír Brtník.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů