Veřejné fórum „Živá úzkokolejka“ vnímají starostové jako nátlak ke koupi neudržované trati

Zadlužená společnost Jindřichohradecké místní dráhy několik let neudržovala úzkokolejnou dráhu z Jindřichova Hradce do jihočeské Nové Bystřice a Obrataně na Vysočině. Podle reorganizačního plánu Jana Kysely by nyní obě tratě měl získat dobrovolný svazek obcí do třicetiletého pronájmu s deseti procentním ročním úrokem. Bez možnosti alespoň v prvních několika letech se zříci vlastnictví dráhy a veškerý majetek vrátit zpět.

Při jednání schůze věřitelů vyšlo najevo dokonce i to, že zadlužená firma má jako vlastník nedostatečný rozpočet pro údržbu obou tratí z Jindřichova Hradce. Tyto tratě by měl získat spolek obcí do pronájmu od strategického investora.

Týden před Štědrým dnem se koná v Jindřichově Hradci veřejné fórum „Živá úzkokolejka“, kde pořadatelé slibují představit celý záměr a klíčové myšlenky.

Některým starostům členských obcí spolku Úzkokolejka už došlo, že veřejné fórum je v podstatě veřejným nátlakem autora reorganizačního plánu Jana Kysely a jeho týmu.

Na tratích úzkokolejky nebyla prováděna po delší dobu odpovídající údržba, Správa úzkokolejných drah zajistila údržbu alespoň šestikilometrového úseku u Nové Bystřice za pomoci společnosti SWIETELSKY Rail CZ. Náklady na zprovoznění v podstatě převzala na sebe společnost SWIETELSKY Rail CZ. Počátkem prosince ale Swieteláci projekt obnovení úzkokolejky definitivně opustili.

Strategickým partnerem celé transakce má být firma good thing, která ale nezaplatila poplatek v řádech stovek tisíc korun za letní použití kolejí pro jízdy parních vlaků u Nové Bystřice. Za to jí hrozí ztráta licence železničního dopravce.

Jindřichohradecký starosta Michal Kozár na jednání obecního zastupitelstva deklaroval, že nemá zájem pro záchranu úzkokolejky „strkat hlavu do oprátky“. Na zprovoznění dráhy budou potřeba podstatně větší finanční prostředky než v řádu desítek tisíc korun měsíčně pro každou z tratí. Tyto finanční prostředky pak budou muset patrně získat města a obce jako správce dráhy prostřednictvím krajských rozpočtů i z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Nejsou nárokové, co města a obce neseženou od Jihočeského kraje a Kraje vysočina, potažmo od Státního fondu dopravní infrastruktury budou muset uhradit ze svého.

Tratě úzkokolejky jsou nesjízdné do jara 2025 (více zde).Pohled ministra dopravy je přímo zde, reorganizační plán označil senátor Chalupský za cestu na slepou kolej (více zde).

Události na úzkokolejce můžete sledovat přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů