(VIDEO) AMPLE STRIKE 2017: Nad Vysočinou působily jaderné bombardéry

Nad Vysočinou se během cvičení AMPLE STRIKE 2017 objevily i stroje strategického bombardovacího letectva USA. Včetně strojů určených jako nosiče atomových bomb.

KC-135 byl původně určen k doplňování paliva za letu strategických bombardérů, ale byl intenzivně používán i ve válce ve Vietnamu a pozdějších konfliktech, jako byla například operace Pouštní bouře, aby prodloužil dolet a výdrž ve vzduchu stíhacím letounům a bombardérům amerického letectva, námořnictva i námořní pěchoty. Dá se říci, že ve všech konfliktech od 60. let 20. století hrál klíčovou úlohu v podpoře amerických vojenských letounů.

Boeing B-52 Stratofortress je americký strategický podzvukový proudový bombardér dlouhého doletu.Bombardér je schopen nést až 32 000 kg zbraní a munice. Jeho bojový dolet se pohybuje okolo 14 080 km bez tankování za letu. Navržen a vyvíjen byl ve firmě Boeing, která dále poskytovala podporu a modernizace. Od padesátých let je ve službě u amerického letectva (USAF).

Rockwell (nyní součást Boeingu) B-1 Lancer je americký nadzvukový strategický bombardér. Stroj byl vyvinut k provádění jaderných úderů v hloubi Sovětského svazu, ale po roce 2000 byl úspěšně používán též k plnění taktických úkolů. Byl nasazen v operacích Pouštní liška, Spojenecká síla, Trvalá svoboda a ve válce v Iráku.

 

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů