(VIDEO) Hornický skanzen Lesnov bude mít pokladnu s prodejnou suvenýrů

Jihlavský Magistrát oznámil záměr vybudovat na vrchu Rudný hornický skanzen s připomínkou středověkého dolování stříbrné rudy.

Serveru Občasník se podařilo získat časový harmonogram jednotlivých aktivit města Jihlavy při vybudování hornického skanzenu:

  1. vyzmáhání zasutého ústí šachty sv. Trojice (sv. Jiří) – období 9 -10/2021 – 06/2022
  2. zřízení tzv. těžební plošiny, statické zajištění šachty zapažením stěn – období 9 -10/2021 – 06/2022
  3. odkrytí ústí odvodňovací štoly v šachtě a její zapažení, odkrytí ústí v místě budoucího skanzenu – (termín závisí na rychlosti provádění předešlých prací a nelze jej proto stanovit přesně)
  4. obnova vodní nádrže – 2022
  5. srovnání terénu místa výstavby skanzenu – 2022/2023
  6. projektové práce na výrobu replik strojů na zpracování rudy, přívodních žlabů, výstavbyobjektu ČOV, pokladny a zázemí (WC, prodej suvenýrů apod.) – 2022/2023
  7. realizace skanzenu – 2023 – 2026.

Město Jihlava v tiskové zprávě tvrdilo „Příprava na budování skanzenu v žádném případě nijak neomezí přístup na lesní cesty kolem vrcholu Rudný. Ani samotný skanzen, pokud vznikne, nijak neomezí místní lidi ani turisty v přístupu na Šacberk. Nic nebude nutné obcházet, všechny cesty zůstanou zachovány, naopak město usiluje o další zvelebování tohoto místa určeného k relaxaci a odpočinku i k poučení o slavné hornické minulosti města“.

Samotný objekt pokladny s prodejnou suvenýrů ztrácí význam, pokud areál připravovaného hornického skanzenu nebude oplocený.

Záměrem jihlavského Magistrátu je vybudování skanzenu na ploše zhruba šedesát krát sedmdesát metrů v údolní nivě, dnes zarostlé olšemi a nálety. Snahou města je ponechat zde všechny vzrostlé zdravé stromy a vyřezat jen náletové dřeviny a upravit cesty k jednotlivým exponátům.

Některé hornické památky jsou už dnes veřejně přístupné. Například téměř přímo na vrcholu Rudný, asi sedmdesát metrů severně od torza bývalé rozhledny se v lesním porostu nachází ústí patrně pokusné štoly ze Špárského couku. Štola je asi stočtyřicet centimetrů vysoká a tři metry dlouhá. V létě roku 2021 si štolu prohlédli náměstek primátorky Martin Laštovička (KDU-ČSL) a lídr opozice Radek Popelka (ANO).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů