(VIDEO) Kraj Vysočina chce diskusi o změně insolvenčního zákona kvůli Sberbank

Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS) ztrácí optimismus z průběhu insolvenčního řízení banky Sberbank. Nový věřitelský výbor je pouze
tříčlenn a nahradil dosavadní sedmičlenný předběžný věřitelský výbor.

Kraj Vysočina, který byl členem předběžného věřitelského výboru, z této pozice odstoupil těsně před jednáním schůze věřitelů s veřejným prohlášením, že nemá zájem být členem nového věřitelského výboru. Hlavním důvodem k tomuto kroku byla nemožnost vykonávat funkci člena věřitelského výboru s odbornou péčí, jak mu ukládá zákon, čemuž bránil zásadní nedostatek relevantních právních a ekonomických podkladů od insolvenční správkyně. Postup insolvenční správkyně Jiřiny Lužové podporují zástupci Garančního systému finančního trhu a České národní banky.

Sberbank Applies to Issue Digital Money ⋆ Somag News

Nový tříčlenný věřitelský výbor byl zvolen pouze hlasy Garančního systému finančního trhu a České národní banky. Tyto subjekty nominovaly zástupce jen ze svých vlastních řad. Třetím členem věřitelského výboru je společnost STEMA-TECH s.r.o., která ani neměla potřebu účastnit se této volby. Nově zvolení členové převzali plnou právní i společenskou odpovědnost za výsledek probíhající insolvence. Stalo se tak i přes nesouhlas ostatních věřitelů, kteří měli pro zvrácení výsledku nedostatek hlasů. Ty jsou měřeny bohužel pouze velikostí pohledávek.

I na tento fakt Kraj Vysočina upozorňoval insolvenční soud, který však tuto námitku zamítl.

Kraj Vysočina bude nyní velice pozorně sledovat další průběh insolvence. V případě pochybností, že věřitelský výbor nehájí dostatečně zájmy VŠECH věřitelů a cena za prodej úvěrového portfolia nebude odpovídat výši pohledávek potřebných k uspokojení i dalších věřitelů z řad samospráv, je připraven podniknout právní kroky a požadovat náhradu škody. Stejný postup pravděpodobně zvolí i další věřitelé. Kraj Vysočina tímto upozorňuje i na fakt, že hodnota úvěrového portfolia se za několik posledních dnů opět snížila z původně avizovaných 51 miliard na současných 47 miliard.

Vzhledem k dosavadnímu průběhu insolvence Sberbank CZ hodlá Kraj Vysočina zároveň podat podnět směrem k legislativním autoritám a vyzvat k diskuzi nad změnou insolvenčního zákona.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů