(VIDEO) Výtržník zneuctil památník amerických letců symbolem okupační armády Ruska

Památník amerických letců na hrázi rybníka Peklo počmáral dosud neznámý výtržník písmenem „Z“, což je vnímáno jako symbol ruské armády na Ukrajině. Podle některých názorů může jít o symbol ruské statečnosti a národní identity. Podle jiných názorů jde o novodobou svastiku, kterou je potřeba postihovat.

Na sociálních sítích kolují fotografie zneuctěného pomníku už delší dobu s tím, že se čeká na oficiální reakci úřadů a Policie ČR.

Kámen s pamětní deskou popisující historickou událost připomíná na hrázi rybníka Peklo v Polné na Jihlavsku havárii amerického bombardéru z prosince 1944.  Západně od města havaroval americký bombardér B-24 Liberator při návratu z bombardování rafinérie na severu Čech. Všech devět členů osádky se zachránilo na padácích a dočkali se v německém zajetí konce války.

Reakci politiků k domalovanému písmenu „Z“ na pomníku je složité získat. Například poslankyně Eva Decroix (ODS) se k celému incidentu odmítla vyjádřít s tím, že je 1. máj a má dovolenou. Senátor Miloš Vystrčil (ODS) je služebně mimo republiku.

“ Je to smutné, ale bohužel je realitou, že jsou mezi námi i tací, kteří i po 14 měsících trvající války a nezpochybnitelných důkazech o hrůzách, kterých se ruská armáda na území Ukrajiny dopustila a dopouští, ruskou agresi vůči Ukrajině obhajují. Nezbývá než vytrvale vysvětlovat, vzdělávat, argumentovat a občas nějaké to jejich „Z“ prostě umýt,“ řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

„Písmeno Z považuji jednoznačně za zneuctění památníku. Nevím, proč to někdo má zapotřebí,“ řekl poslanec Martin Kukla (ANO).

“ Vandal, který poničil pomník hrdinů, si zaslouží jen odsouzení a pohrdání. Režim, který dnes bojuje pod symbolem “Z” páchá zvěrstva a válečné zločiny. Tím se podobá režimu, proti kterému bojovali hrdinové, které připomíná zneuctěný pomník. Je to nepřijatelné a odporné. Pachatel si zaslouží přísný trest,“ prohlásil předseda ČSSD Michal Šmarda.

“ Je to naprosto odporné zneuctění památky všech bojovníků proti nacismu, které by mělo být okamžitě odstraněno. Současný ruský režim lze srovnat pouze s tím nacistickým, proti kterému američané bojovali,“ sdělil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Jdu to řešit. Na odstranění čmáranic máme pracovníky,“ stručně konstatoval místostarosta Polné Martin Bohdálek.

Reakce místních a krajských politiků průběžně doplňujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů