VÍME PRVNÍ: Drážní úřad potvrdil přijetí žádosti o poslední klíčový dokument pro opětovný rozjezd jindřichohradecké úzkokolejky

Drážní úřad začal zpracovávat žádost o bezpečnostní certifikát dráhy, který jindřichohradecká úzkokolejka potřebuje pro obnovení pravidelného provozu. „Mohu potvrdit přijetí žádosti,“ uvedla mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Samotné zpracování žádosti a vystavení bezpečnostního certifikátu Drážním úřadem je v ideálním případě otázkou několika měsíců. Ceritifikát Drážního úřadu je nezbytný pro obnovení provozu. Lze předpokládat, že v ideálním případě bude mít jindřichohradecká úzkokolejka veškerá nezbytná povolení pro veřejnou přepravu na konci jara.

„Vypadá to nadějně, přímo skvěle. Dokumenty Drážního úřadu jsou nezbytná podmínka pro obnovení provozu,“ řekl dlouholetý bývalý člen představenstva úzkokolejky Jan Šatava.

„Jsem moc rád, že byla podána žádost o povolení. Možnost obnovit provoz bude tedy opět o krok blíže. Teď je ještě důležité aby to podobně vnímal i věřitelský výbor,“ prohlásil starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár.

Věřitelský výbor čeká zasedání se zásadním rozhodnutím o dalším postupu při rozhodování o budoucnosti úzkokolejky na kterém budou věřitelé znovu rozhodovat o návrhu na reorganizaci zadlužené firmy případně o konkursu firmy.

„Žádost o poslední klíčový certifikát na cestě k obnovení provozu je skvělá zpráva před zítřejším jednáním věřitelů u soudu. Věřím, že zůstaneme na cestě odprodeje novému majiteli, což se zdá být nejrychlejší cesta věřitelů k penězům a turistů do vláčků,“ řekl jindřichohradecký senátor Jaroslav Chalupský.

Zkrachovalá firma Jindřichohradecké místní dráhy jako majitel úzkokolejky dluží věřitelům 360 milionů korun. Když se zkrachovalou firmu podaří prodat jedinou smlouvou jako celek, je to podle znalce možné za 121,1 milionu, což je tržní hodnota. Kdyby se prodávala konkurzem, bude to 89,8 milionu korun. Zkrachovalé firmě rychle dochází hotovost na bankovních účtech, pro rozjezd bude potřebovat úvěr v řádech nižších jednotek milionů korun (více zde). Zprávy o přípravách na letní provoz se množí. Místostarosta Kamenice nad Lipou například viděl návrh jízdních řádů (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů