Úvěr? Letní provoz je nezbytný pro ekonomické přežití jindřichohradecké úzkokolejky

Insolvenční správce Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) David Jánošík považuje zahájení letního provozu za nezbytné pro ekonomické přežití úzkokolejné dráhy. Za tím účelem zajišťuje nezbytná povolení pro zahájení letního provozu úzkokolejné dráhy. Žádost o vydání bezpečnostního osvědčení dráhy by měl Drážní úřad obdržet ještě v lednu, úřední vystavení může trvat čtyři až šest měsíců.

Za nejvhodnější řešení považuje insolvenční správce prodej zkrachovalého závodu jedinou smlouvou případnému zájemci. Na stole je ale stále věřitelský návrh na reorganizaci jindřichohradeckých místních drah o kterém by měli rozhodnout věřitelé na konci ledna. Naopak mimo hru je návrh předbalené reorganizace bývalého vedení Jindřichohradeckých místních drah předložený bývalým předsedou Borisem Čajánkem.

S ohledem na vývoj finančního hospodaření bude patrně už v únoru nezbytné zvážit i nezbytnost úvěrového financování dalšího provozu jindřichohradecké úzkokolejky. Na běžném účtě už zbývá poslední milion korun, financování chodu ztrátového podniku bez příjmů stojí měsíčně kolem tří set tisích korun. V zimním období vzrostly i režijní náklady na vytápění objektů úzkokolejky.

Bankovní úvěr by měl financovat fungování úzkokolejné dráhy po celý letošní rok. Mohl by se pohybovat v řádech nižších jednotek milionů korun. Více přímo zde.

Od 3. 10. 2022 byl na dobu neurčitou přerušen provoz úzkokolejných tratí JHMD z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně. Firmě vypršela platnost osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy.
Obě tratě, Jindřichův Hradec – Nová Bystřice i Jindřichův Hradec – Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu.

Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných zákoutí České Kanady bývala nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který si prostě nešlo nechat ujít.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů