VÍME PRVNÍ: Hokejový totem zkrášlil rekonstrukci multifunkční arény Dukly Jihlava

Totem je slovo, které znamená příbuzenství, dávného předka, ochranného ducha a také jeho viditelné symbolické zobrazení – totemový kůl neboli totemový sloup. Vyskytuje se dodnes u domorodých kmenů hlavně v Severní Americe, v Austrálii a v Africe. A objevil se i v parku nedaleko místa výstavby Horácké arény.

„Totem jsem objevil náhodou, když jsme se dnes podvečer s rodinou byl podívat, jak pokračují práce, rozloučit se se stadionem. Když jsem to viděl, byl jsem překvapen, a to mile. Totem by se mohl využít v rámci nové arény, mohl by dokumentovat výstavbu arény. Záleží, jestli se objeví autor a zda bude souhlasit,“ naznačil jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban.

Hokejovému totemu zatím chybí jakékoliv úřední povolení a tím i oprávnění pro existenci ve veřejném prostoru. Patrně nejde o umělecké dílo ve vlastnictví města Jihlavy, manažer výstavby hokejové arény David Beke při dotazu na hokejový totem jen pokrčil rameny.

Od prvních popisů od evropských misionářů se o významu totemů mezi vědci diskutovalo. Francouzský sociolog Émile Durkheim, který studoval hlavně australské kmeny, pokládal totem za symbolické vyjádření skupiny jako celku a považoval totemismus za vůbec nejstarší formu náboženství.

Hokejový totem stál v parku u zimního stadionu už na konci června, kdy se u něj fotili primátor Jihlavy Petr Ryška a hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Hokejový totem má velkou šanci skončit v síni slávy Dukly Jihlava, pokud se podaří objasnit motivy jeho vzniku a popsat příběh jeho vzniku jako uměleckého díla. Jeho autor by musel souhlasit s případným umístěním v síni slávy Dukly Jihlava.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů