VÍME PRVNÍ: Jihlava chystá placení parkování pomocí SMS

Mezi platební kanály pro placení parkování v krajské metropoli Vysočiny přibudou SMS zprávy. Budou fungovat na podobném principu jako placení parkování SMS zprávou na centrálním jihlavském náměstí. Aktuálně není možné platit parkování pomocí SMS ani na náměstí.

Město Jihlava dosud neuvedlo žádné podrobnosti k aktivaci platebního SMS kanálu.

Už na jaře spustilo město Jihlava placení parkování pomocí aplikace pro chytré telefony,která nabízí platby parkovného po minutě, velké pokrytí několika tisíců měst ve dvaceti státech, zobrazuje na obrazovce telefonu nebo na palubním displeji v autě možnosti parkování a řidiči mohou s aplikací odkudkoliv prodlužovat nebo předčasně ukončovat svá oprávnění.

Registrace je zdarma, stačí k tomu číslo telefonu, registrační značka auta a zadání čísla karty nebo povolení plateb Apple pay či Google pay. Ke každé platbě parkovného si poskytovatel připočítává servisní poplatek do 15 % ceny oprávnění. 

Město Jihlava se vydalo cestou otevřeného trhu s mobilními aplikacemi. To znamená, že stanovilo pravidla, za kterých se v rámci rovných podmínek může připojit jakýkoliv poskytovatel, a zbytek nechává na volné soutěži mezi nimi. Časem lze očekávat nabídku více poskytovatelů s různým rozsahem služeb a jejich inovacemi i nižší výší servisního poplatku. Řidiči si tak budou moci vybrat takovou aplikaci, která jim bude nejvíce vyhovovat. Otevřený trh namísto jedné nebo dvou aplikací je běžný. V evropských městech je tento model základem digitalizace – nejen v sousedním Německu a Rakousku, ale i v Itálii a mnoha dalších státech. Podobnou cestou jako Jihlava se vydala města Bratislava, Košice a nejnověji také Praha.

První poskytovatel byl autorizován krátce po spuštění nového systému parkování a své služby v Jihlavě začal nabízet od 4. května. EasyPark Czechia je součástí EasyPark Group, švédské společnosti působící ve více než 3200 městech a více než 20 státech. Skupina expandovala do České republiky nedávno, když se její součástí stal nejvýznamnější český poskytovatel mobilní parkovací aplikace MPLA. Aplikace EasyPark je jednou z nejrozšířenějších aplikací v Evropě, Velké Británii a Severní Americe s více než 46 miliony uživatelů. V aplikaci si řidiči mohou zakoupit jakékoliv oprávnění, které nabízí jihlavský systém parkování.

V pravidlech otevřeného trhu město stanovilo strop servisního poplatku, který hradí uživatelé aplikací, a to na maximálně 15 % ceny oprávnění, nejvíce však 20 Kč. S podobným poplatkem už mají řidiči v Jihlavě zkušenost – dosavadní SMS platby umožňovaly úhradu parkovného dokonce o třetinu dráž než parkovací automaty. Použití nové mobilní aplikace tak bude v každém případě o více jak polovinu výhodnější.

Nové parkovací automaty v ulicích města vydávají oprávnění bez servisního poplatku a každý si pomocí nich může oprávnění zakoupit s platbou mincemi nebo bankovní kartou.

Tip primátora Ryšky na bezplatné parkování deset minut chůze od náměstí najdete přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů