VÍME PRVNÍ: Jindřichohradecká úzkokolejka znovu získá důležité povolení Drážního úřadu k jízdě stavebních strojů

Obnovování nezbytných úředních povolení pro jindřichohradeckou úzkokolejku úspěšně začalo. Drážní úřad ještě v srpnu 2023 vystaví jedno z nezbytných povolení k obnovení provozování jindřichohradecké úzkokolejky. Jde opovolení provozovatele dráhy což v České republice doklad, který podle zákona o drahách (266/1994 Sb.) musí být navíc kromě úředního povolení provozovatele dráhy.

„Drážní úřad předpokládá vydání úředního povolení pro provozování obou úzkokolejných drah, o které zažádala společnost Správa úzkokolejných drah, s.r.o., ke konci příštího týdne. Vydání úředního povolení znamená, že se po tratích budou moci v případě potřeby pohybovat pracovní stroje určené pro údržbu dráhy, ale není možné na ní provozovat jakoukoli veřejnou přepravu osob, ani třeba ve formě drezín.
K tomu je potřeba získat osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy, o které zatím v této souvislosti nikdo nepožádal a jehož vydání trvá řádově pět měsíců,“ uvedla mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Toto osvědčení se vydává na dobu pěti let. Úzkokolejce vypršela platnost loni na podzim, což bylo jednou z příčin zastavení provozu na úzkokolejné dráze z Nové Bystřice přes Jindřichův Hradec do Obrataně na Vysočině.

I přesto, že jde v seznamu nezbytných povolení k provozování dráhy o méně významné povolení, bez jeho existence nelze uvažovat o obnovení veřejné dopravy na úzkokolejné dráze.

„Mám velkou radost! Po měsících pevné vůle a úsilí mnoha lidí zdolání prvního „hmatatelného“ milníku k tomu, aby po kolejích opět brázdily parní a dieselové vlaky plné turistů. Ti letos v našich končinách citelně chyběli. Silný důkaz toho, že to úzkokolejka zvládne a je nyní potřeba, aby hejtmané byli prozíraví při sestavování rozpočtu na rok 2024 a obnovení provozu s turisty je nezaskočilo. Ze stejného důvodu mohou již starostové na trati reálně přemýšlet o jízdních řádech a co kde turistům chtějí ukázat a nabídnout,“ uvedl jindřichohradecký senátor Jaroslav Chalupský.

„Je to dobrá zpráva pro obnovení provozu na úzkokolejce o který všichni usilujeme,“ řekl starosta Nové Bystřice Jiří Zimola.

AKTUALIZOVÁNO: Kraj Vysočina vyjádřil ochotu k jednání o financování dalšího provozu úzkokolejné dráhy (více zde).

Reakce místních i krajských politiků průběžně aktualizujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů