Prohlášení města: Budoucnost mládežnického hokeje v Jihlavě je ohrožena

„Rodiče tří stovek dětí se budou muset složit na asi sedm milionů korun ročně, jinak je budoucnost mládežnického hokeje a krasobruslení ohrožena.“ (Radek Tulis, tiskový mluvčí Magistrátu města Jihlavy)

Tisková zpráva města Jihlava

Mládežnické lední sporty v Jihlavě stojí na hraně své existence. Sportovci Dukla Jihlava – mládež, z.s. budou muset platit hodiny tréninku na ledové ploše včetně času, který na ledu strávili od počátku tohoto roku. Rodiče tří stovek dětí se budou muset složit na asi sedm milionů korun ročně. „To je konec mládežnického hokeje a krasobruslení v Jihlavě. Jde o průměrný nárůst více než 20 tisíc korun na jednoho hokejistu a krasobruslařku spolku Dukla Jihlava – mládež,“ nepochybuje o vývoji předseda výkonného výboru Petr Koláček.

Děti a mládež budou platit za led v důsledku podnětu, který k ministerstvu financí dal spolek Sport Hokej Vysočina, z.s. Podnět podepsaný čelními představiteli spolku Tomášem Kotrbou a Petrem Buzkem poukazuje na to, že mladí hráči a krasobruslařky Dukla Jihlava – mládež mají led na nově vybudovaném sportovišti v Tyršově ulici zdarma, zatímco ostatní zájemcí musí čas na ledě hradit. Skutečnost je taková, že náklady na provoz ledu, kdy ho využívá Dukla Jihlava – mládež, hradí město ve formě provozní ztráty.

Ministerstvo nenašlo chyby ani na straně poskytovatele ROP Jihovýchod, ani na straně příjemce, kterým je město Jihlava, doporučilo však, aby i Dukla Jihlava – mládež za led na zimáčku platila standardní částky včetně DPH. Nevyhovění tomuto doporučení může vést k dalším kontrolám jiných institucí, jakkoliv mohou mít na současnou situaci odlišné názory.

Dukla Jihlava – mládež je samostatná organizace a může tak například využívat různé zdroje financování, držitelem registračních práv jejích dětských hráčů a práv na soutěže je však městská společnost HC Dukla Jihlava, s.r.o. „Je administrativně méně náročné, levnější, transparentnější a logické, že dosud byla mládež na  ledě zdarma a město přímo krylo náklady spojené s jejich činností. Je to pouze jiná forma dotace pro tento spolek. Pokud by děti a mládež byly členy přímo hokejového klubu HC Dukla Jihlava, s.r.o., také by za led neplatily. Dukla Jihlava – mládež by ale neměla možnost čerpat dotace například od Českého svazu ledního hokeje,“ připomněl jednatel HC Dukla Jihlava, s.r.o. Bedřich Ščerban, proč je vhodnější samostatnost mládežnické organizace.

Situaci mohou na dubnovém jednání zachránit zastupitelé města

Dukla Jihlava – mládež podává k Zastupitelstvu města Jihlavy žádost o dotaci 6.717.000 milionu korun. „Pokud by se zastupitelstvo většinově rozhodlo Duklu Jihlava – mládež nepodpořit, což je jeho pravomoc, tak to musíme respektovat, ale byl by to konec mládežnického hokeje. Už takto dávají rodiče do sportu svých dětí velké částky, nedokážu si představit, že by měli dávat několikanásobně více,“ vyjádřil se Petr Koláček. Pokud zastupitelé dotaci odsouhlasí, klub může minimálně rok fungovat dál. Město však bude platit de facto samo sobě za svůj led, peníze budou procházet zbytečnou administrativou. „Tuto variantu město Jihlava zvažovalo už v době před spuštěním provozu zimáčku, ale logické důvody vedly k tomu jít pro mládež cestou ledu zdarma, respektive hradit jejich činnost v rámci provozu sportoviště. Slabinou zvolené varianty je to, že ji někdo může napadnout, což se teď stalo. K ničemu lepšímu to ovšem nepovede,“ uvedl Jaroslav Vymazal, který byl v pozici primátora města u výstavby a rozjezdu zimáčku.

Dukla Jihlava – mládež v uplynulých měsících některým svým členům, kteří nesouhlasili s prací klubu, dala možnost se realizovat v jiných organizacích a rozešla se s nimi. Od té doby se klub potýká s řadou až absurdních kontrol. Například u Úřadu pro ochranu osobních údajů někdo napadl to, že na webu klubu bylo blahopřání k narozeninám hráčů, funkcionáři klubu museli na odboru životního prostředí na základě udání dávat do souladu s předpisy likvidaci zlomených hokejek apod. Společnost HC Dukla Jihlava zažila v posledních týdnech např. kontroly finančního úřadu, organizace Transparency International nebo inspektorátu práce. Také město Jihlava a jeho postupy jsou předmětem rozsáhlé kontroly ze strany poskytovatele dotace a ministerstva financí a je nuceno vysvětlovat i nepravdivé skutečnosti, které byly uvedeny ve zmíněném podnětu.

zdroj: http://jihlava-city.cz/budoucnost-mladeznickeho-hokeje-v-jihlave-je-ohrozena/d-505990

Kateřina Dobešová, ROP JIHOVÝCHOD

„K tiskové zprávě města Jihlavy s názvem: Budoucnost mládežnického hokeje v Jihlavě je ohrožena, mohu potvrdit, že s městem Jihlava aktuálně jednáme ohledně změny systému financování spolku DUKLA Jihlava – mládež a samotného provozu ledové plochy dotované z ROP Jihovýchod. Naše kontrola projektu Veřejné sportoviště pro lední sporty v ulici Tyršova, Jihlava, CZ.1.11/3.1.00/02.01142, však stále probíhá a zatím nelze předjímat její kompletní výsledek.“

Kateřina Dobešová, mluvčí ROP Jihovýchod, 1.4.2015

 

 

Co číst dál?

Sport Hokej Vysočina mluví v MFDNES. Anonymně.

MFDNES a IDNES: Dvě verze jedné zprávy redaktorky o mládežnickém hokeji v Jihlavě

Radek Popelka(ANO): „U prezidentského poháru jde o čest republiky“

ODHALENO! Investice tiskového mluvčího: zbourání Prioru a zatravnění náměstí

Opozice chystá svolání mimořádného zastupitelstva kvůli „vodě“

Budišov prohrál spor s Třebíčí. Soudní náklady přes milion korun

Bezpečná Vysočina: děti viděly silniční kontrolu očima policistů

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna