ROZHOVOR: Problémy se sypači mají několik rovin pohledu

 Jaroslav Nožička je jednatelem firmy KOBIT Jičín, kde vysočinské sypače Tatra stavěli speciální nástavby.

Vaše firma stavěla pro Kraj Vysočina nástavby na sypače Tatra s kterými jsou problémy. Jak situaci vidíte Vy?

„Mohu situaci hodnotit z pohledu dvacetileté spolupráce už z doby, kdy nebyl Kraj Vysočina a spolupracovali jsme s jednotilvými okresními městy. Mohu říct, že Vysočina byla stabilní zákazník, který odebíral nástavby na podvozcích Tatra. Hodně vozů bylo repasovaných, nejen nové vozy. Někdy brali jenom auta, někdy „komplet vystrojené“: Sypač i s radlicí.“

Jak Vás Kraj Vysočina informoval o současných starostech se sypači?

„Byl u nás na firmě vysočinský ředitel cestářů a informoval nás o kontrolním vážení. Při vážení bylo zjištěno přetížení přední nápravy. Ale nemyslím si, že jde jednoznačně hodnotit celou situaci. Má to několik úhlů pohledu a několik variant řešení. Často řidiči krititují cestáře za jízdu se zdviženou radlicí: to je pro podvozek ten nejhorší způsob zacházení. Sypač se vrací prázdný na základnu se zdviženou radlicí.  Pak je přetížený. Když radlici pustí na zem je všechno v pořádku. A jde i o to, jakou veze radlici. Dřívější radlice byly robustní, aby sníh odhazovaly daleko za krajnici. Až třicet metrů za krajnici. Vážily až patnáct set kilo. Hodně záleží na cestářích, jak zkompletují sypač na výjezd. Jakou použijí radlici a jaký sypač.

A korba?

„Podle radlice můžete naplnit korbu vozidla. Všimněte si, že sypače někdy jezdí „s čepicí“ mají v otevřený v korbě čtvercový poklop a z něj vyyčnívá nasypaný materiák. Někdy jezdi s neuzavřeným poklopem korby. „Čepice“ přetěžuje korbu. Podle toho, jak zvolíte radlici, můžete nasypat korbu sypače posypovým materiálem. Každé vozidlo je jiné. Dřívější vozidla Tatra mají v technickém průkazu nosnost sedm a půl tuny, vymohli jsme vyjímku na pneumatiky. S lepšími pneumatikami je nostnost přední nápravy osm tun. Vyjímka se dopisovala do technického průkazu. Zahraniční auta Many nebo Iveca mají přední nápravu až devítitunovou. Variant hodnocení může být více.“

Jakou radu nebo doporučení by jste dal zastupitelům Kraje Vysočina pro řešení situace?

„Mají velice slušný strojový park sypačů. Jak Tatry, tak Iveco. Obě auta splňují podmínky při vhodném nasazení. I ty Tatry.“

KDyž jste v letech 2006-2009 dodávali sypače cestářům bylo to v pořádku z Vaší strany?

„My jsme dodávali auta a silničáři si to „vystrojili“ sami. Dodávali jsme je jako „sklopky“ bez sypací nástavby.  Těžko mohu dávat detailní garanci, ale zapisovali jsme změny do technických průkazů a upozorňovali na ně. Za zatížení je odpovědný provozovatel. Plníme zadání veřejných zakázek a upozorňujeme na vyjímky.“

Když s Vámi jednal ředitel vysočinských cestářů, žádal součinnost, měl přání?

Deklarovali jsme mu možnosti řešení v mezích zákona. Radlic mají silničáři asi osm nebo deset typů. A nasazením radlice měníte všechno. Můžeme udělat zdarma technické doporučení.“

Setkal jste se s podobnými problémy jako na Vysočině?

„Ne.“

Kolik času si vyžádá řešení?

„My můžeme poskytnout technickou pomoc. Podle toho co nasypete do korby se mění hmotnost vozidla. I posypový materiál hraje roli. Myslím, že to záleží na rozumném používání stroje k zimní údržbě.“

 Co číst dál?

Dodávky PRAGA-EXPORT: sypače Vysočině, drahé obrněnce pro armádu

Sypače Tatra nesmí na silnice, musí na vážení

Kraj se necítí jako poškozený v kauze „sypače“

Zastupitelé se nepřipojili k náhradě škody v kauze sypače

 

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů