Dodávky PRAGA-EXPORT: sypače Vysočině, drahé obrněnce pro armádu

MIROSLAV MAREŠ

Dodávka vozidel zimní údržby pro Krajskou správu a údržbu silnic je vůbec první veřejnou zakázkou, kde firma Praga-export uspěla jako dodavate veřejné zakázky.  Pro veřejný sektor za minulých šest let firma Praga-export realizovala šest zakázek s objemem 311 494 276,- Kč bez DPH. Hned první zakázka z roku 2009 byla dodávka vozidel zimní údržby pro vysočinské cestáře. Tuto zakázku prověřuje policie, která sdělila obvinění náměstkovi hejtmana Liboru Jouklovi a řediteli cestářů Janu Míkovi.

Obrněnce IVECO pro armádu

V pátek 18. prosince 2009 byla na Ministerstvu obrany ČR podepsána smlouva na pořízení 90 kusů lehkých obrněných vozidel typu IVECO M65E 19 WM 4×4 pro Armádu ČR. Za ministerstvo obrany dokument podepsal ředitel sekce vyzbrojování Ministerstva obrany ČR Jiří Staněk, za dodavatele, kterým je společnost PRAGA – Export s.r.o., její jednatel Jiří Lojan. Vláda ČR byla o uzavření smlouvy informována na svém jednání dne 14. prosince 2009.

O nákupu obrněnců IVECO se hovoří jako o „značně přehnaném nákupu“ , vojáci požadovali nakoupit devatenáct vozidel, nakonec jich Ministerstvo obrany koupilo od roku 2007 více než stovku kusů.  Při nákupu si obchodníci se zbraněmi přišli na slušné peníze, dokládají důvěryhodné dokumenty, které měl k dispozici deník E15. V podobných případech se marže pohybují mezi deseti až patnácti procenty. Praga–Export i MPI Group si však shodně naúčtovaly přes 35 procent. Ministerstvo dosud obhajovalo vysokou cenu obrněnců tím, že jsou vybaveny špičkovými norskými kulomety Kongsberg Protektor M151 více než za sto milionů.

Firma Praga-export se kterou obchodovalo Ministerstvo obrany a vysočinská krajská správa a údržba silnic nemá vlastní webové stránky, jeho oficiálním sídlem je dům ve vilové zástavbě na okraji Prahy.

Veřejné zakázky pro Praga-export:

– Pořízení vozidel pro zimní údržbu komunikací 128 640 000 Kč

– Nákup 4 ks lehkých obrněných vozidel LMW IVECO včetně zbraňových systémů a munice 100 112 794 Kč

– Automobil pancéřový IVECO – opravy a udržování 37 190 082Kč

– Dodávka 8 ks nákladních automobilů pro údržbu komunikací“ pro SÚS JčK 28 790 000 Kč

– Dodávka Šasi s kabinou pro S-LOV-CBRN 12 373 000Kč

Náhradní díly na zbraňovou stanici Kongsberg 4 388 400

Co dál číst?

Sypače Tatra nesmí na silnice, musí na vážení

Tajemství RK-36-2014-86: Kraj se necítí jako poškozený v kauze „sypače“

Problémy se sypači mají několik rovin pohledu

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna