Znáte se? Trenér Bílek: Kickbox je atraktivní svou drsností

Majitel kickbox klubu Reborn Jihlava Josef Bílek se věnuje výchově malých sportovců ve sportu, který je proslavený dobrodužnými filmy. Ve filmu vypadá kickbox jako boj dvou soupeřů do poslední kapky krve.

Trenér kickboxu Josef Bílek

Kickbox je sport nebo rvačka na žíněnce?

Sport, spojeni rvačka a kickbox nemám rád. Strašně to zkresluje a kazí pohled na kickbox.

Ve sportu jako je kickbox musí logicky vítězit ten silnější. Stačí mít sílu a vítězíte?

To není zase úplně tak pravda. Kickbox ma několik disciplín. Je to souhrnný název stejně jako např. atletika… Pokud jde o vítězství, pak musíte mít sílu, rychlost, techniku, taktiku, fyzičku, predvídat, zachovat klidnou hlavu,… A hlavně vůli dat tomu více než ostatní… Jako v každém sportu.

Kickobox znám z filmů. Na tréninku máte zdravotníka? Nebo stačí obinadla a fáče na zastavení krvácení sportovce?

Zdravotník je vždy na turnaji. Na tréninku ne, tam je vše na trenérovi. Zkresleno je to hodně, bohužel spousta lidí to tak bere. Ale není to tak. Krev teče opravdu jen vyjímečně. Je to sport, kde jsme zabaleni v chraničích od zhora až dolů. A na turnajích zapasíme tak, abychom sbírali body, ne si ubližovali. Něco jiného jsou „krvavé“ zapasy v televizi. To jsou především profesionálové a jede se v těch nejtvrdších disciplínách. Naopak v našem klubu a navíc všude s dětmi se „bouchá“ trošku jinak…

Čím je kickbox jako sport přitažlivý pro něžné slečny?

Samozřejmě, že je to atraktvní sport z hlediska určité „drsnosti“… Zejména pak u slečen divaček. Co se týká slečen závodnic, pak to holky berou jako sport jako každý jiný. Je to sport, pro jednotlivce, mohou si sami něco pro sebe dokázat. Navíc je to fyzicky náročný sport, technicky náročný, mohou sami pro sebe něco dokázat, něco vyhrát. Trénuje se i zápasí mezi super lidmi… Všichni jsou kamarádi.

Jak je to u dětí? Mám se jako rodič bát, jestli potomek přijde domů živý a celý?

Vůbec ne. V první řade bych řekl – pokud tenhle strach máte, přijďte se podívat na trénink… Máme v klubu  děti už od 3 či 4 let… Ze začátku jde o komplexni rozvoj, naučit se hýbat, dělat kotouly, padat, používat ruce a nohy… Potom se začínají přidávat techniky z kickboxu. Co se týká soubojů, pak děti zápasi pouze v kategorii pointfighting, které je téměř bezkontaktní. Malé děti navíc věe dělají formou „ťukání“ pěnovými válci, které simuluje údery. Spíš naopak mohou být rodiče v klidu, protože se děti naučí skvěle hýbat, nevyhledávají tyhle věci “ na ulici“ a dostávají dost základů morálních hodnot bojových umění.

Můžete představit úspěchy klubu?

Klub působí 4 roky, za tu dobu jsme z každého turnaje získali nějakou medaili. V loňském roce jsme například ziskali 15 cenných kovů. Máme několik titulů mistrů a vicemistrů republiky a pomalinku se naši závodnici začínají prosazovat i na mezinárodních turnajích doma i v zahraničí. K tomu stále více pracuji s mladeží, a i v té se již daří vozit medaile. Pro mě je ale úspěch i prohra… Jako úspěch beru každou snahu se zúčastnit turnaje, udělat vše proto, abych byl připraven. Tim myslím sebe i své žáky.

Co číst dál?

Znáte se? Bubeník pelhřimovských Medvědů Pavel Rafaj

Znáte se? Bubeník hokejových Žihadel Martin Tesař

Znáte se? Lektorka provokativního tance Kamila Růžičková

Znáte se? Rytíř David z Kocensteinu i c. a k. lajtnant Kočka

Seznamte se: Jitka Ficková (Hlavní jihlavská Dobroteta)

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna