Seznamte se: Jitka Ficková (Hlavní jihlavská Dobroteta)

Hlavní jihlavská dobroteta Jitka Ficková na snímku vlevo

Spolek Dobrotety působí po celé Vysočině s myšlenkou konat dobro pro předčasně narozené děti. V každém z regionů Vysočiny působí hlavní Dobroteta. Na Jihlavsku je hlavní Dobrotetou Jitka Ficková.

Kdo vymyslel pojmenování DOBROTETY?

Dobrotety vznikly v létě 2012 jako klub maminek, které chtěly pomáhat rodičům předčasně narozených miminek. O něco málo později, ale maminky začaly pomáhat všem dětem a rodinám v těžké životní situaci a snažily se zajistit jim účinnou a přímou pomoc. Na začátku se maminky společně scházely a tvořily dárečky a přáníčka pro rodiče předčasně narozených miminek. Již v prosinci 2012 z tohoto „klubu“ vzniknul charitativní projekt „Dobrotety“ a byly vyhlášeny první materiální sbírky pro neonatologická oddělení v Praze, Plzni a Brně. V únoru 2013 se pomoc rozšířila také na kojenecké ústavy, dětské domovy, dětská oddělení nemocnic a azylové domy pro matky s dětmi po celé ČR. K tomuto rozšíření došlo především z toho důvodu, že spousta maminek, které se o nás dozvěděly, chtěly také pomáhat a nabízely nám oblečení a hračky po svých dětech. V březnu 2013 proběhla první předávání v kojeneckých ústavech, dětských domovech a podobných zařízeních. Pro onkologii Motol jsme získaly dar v podobě maňásků, hraček, dětských knih, stolních her a spousty pohádkových DVD. Od prosince 2013 jsme registrované jako občanské sdružení.

Dobrotety v akci

Konat dobro jde snadno nebo je to dřina?

Upřímně – je to dřina. Není těžké sehnat od maminek oblečení, hračky, kočáry apod., je těžké sezavděčit všem. Moje první předání proběhlo minulý týden v Azylovém domě v Jihlavě a mám jak kladné, tak bohužel i záporné ohlasy. Bohužel se některým občanům nelíbí to, že „dary“ dostávají i maminky, které si to podle nich nezaslouží. Naštěstí ty kladné převyšují a stále se mi ozývají další maminky i tatínkové, které chtějí pomoci.

Za konání Dobra není člověk jen chválen, někdy dostane vynadáno za málo dobra. Sídlíte ve středních Čechách, kde všude na Vysočině konáte dobro?

Jinak v každém kraji, okrese je ustanovena jedna hlavní dobroteta, která může mít „pod sebou“ další a další dobrotety, které pomáhají. Ale jen ta hlavní má pravomoci pořádat sbírky, dílny, přijímat dary apod. Na Vysočině máme hlavní tety v Jihlavě, Havl. Brodě, Třebíči, Žďáře nad Sázavou, momentálně se rozjíždí Nové Město na Moravě.

Děti pomáhají

Jitka Ficková: „Snažíme se pomáhat všude tam, kde je to potřeba, protože úsměv je tou nejkrásnější odměnou!“

Jaké plány a cíle mají Dobrotety pro letošní rok?

Mohu mluvit jen za Jihlavu a osobně plány máme – každý měsíc tvořit v Dobrodílnách, oslovit veřejnost s pomocí, hledat potencionální klientky, které opravdu potřebují pomoci.Nadále dělat sbírky pro jihlavskou nemocnici (porodnice, dětské), pro Dětské centrum, pro Azylový dům pro matky s dětmi… a největší cíl? Vybrat tolik peněz, abychom pomohli zřidit klimatizaci ve screeningové místnosti v nemocnici a pořídit 10 stolních větráků do pokojů na porodnickém oddělení jihlavské nemocnice.

Kdo z politiků nebo osobností Vysočiny podporuje činnost Dobrotet?

Osobně jsem žádného politika ani osobnost neoslovila, ale chystám se na ně.  Jediná osobnost na Jihlavsku, která mě v tuto chvíli napadá, je paní ředitelka Pěchotová z neziskové společnosti ŽIVOT 90, která nám propůjčuje prostory na tvoření. Za což ji patří velký dík.  V Havlíčkově Brodě máme podporu od sdružení Zvoneček, kteří nám pomáhají s dílničkama. A paní primářka Weberová, se kterou spolupracujeme.

Co číst dál? 

Znáte se? Trenér Bílek: Kickbox je atraktivní svou drsností

Znáte se? Rytíř David z Kocensteinu i c. a k. lajtnant Kočka

FOTO: Stavbu ZOO si prohlédl europoslanec Telička

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna