Bráně Jihlavy hrozí konec, rozpočet opět neprošel

Brána Jihlavy je novou příspěvkovou organizací Statutárního města Jihlavy. Jejím úkolem je podporovat rozvoj v oblasti cestovního ruchu i kultury a profilovat Jihlavu jako významnou destinaci.

Ředitelem Brány Jihlavy se stal příznivec Fóra Jihlava Jakub Deml, výběrové řízení se muselo opakovat kvůli možnému střetu zájmů Jakuba Demla. Deml připravoval výběrové řízení do kterého se nakonec sám přihlásil. Vedle řízení městské organizace stíhá Deml i různé „melouchy“ jako například přípravu kulturní koncepce města Velké Meziříčí.

Na jarním jednání zastupitelstva města Jihlavy nebyl schválen navrhovaný rozpočet, vzápětí rezignoval zastupitel Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava). Brána Jihlavy s ředitelem Demlem v čele je „duchovním dítětem“ primátorky Karolíny Koubové. Tomancův hlas proti schválení rozpočtu Brány Jihlavy tak působí primátorce Koubové velké politické starosti uvnitř Fóra Jihlava.

Finanční výbor jihlavského zastupitelstva opětovně projednával návrh rozpočtu příspěvkové organizace Brána Jihlavy. A rozpočet překvapivě neprošel. O jeden hlas.

„Prezentace Brány Jihlavy, kterou jsem viděl jako zastupitel před založením organizace se obsahově výrazně rozchází s tím, co je prezentováno nyní,“ řekl předseda Finančního výboru Jiří Pokorný.

Podle Pokorného je hlavním problémem smysl fungování Brány Jihlavy v letošním roce. „Již v roce 2021 by měla Brána Jihlavy plnit svou roli v oblasti pořádání kulturních akcí a aktivit na území města. To se zatím neděje, ani to příspěvková organizace neplánuje,“ dodal předseda Pokorný.

Schvalování rozpočtu Brány Jihlavy je příležitostí pro zastupitele města, jak ovlivnit budoucí fungování příspěvkové organizace města. Bráně Jihlavy reálně hrozí, že nedostane od města Jihlavy takový příspěvek na činnost, jaký požaduje.

„Myslí to dobře, chtěla bych jim fandit. Mají velké plány, ale očekávám racionální přístup k financím a plánovaným investicím vhledem k dnešní covidové době. Prozatím mám mnoho pochybností,“ řekla zastupitelka Eva Decroix (ODS).

Právě velkolepé plány jako například městská noclehárna s jurtami a tee-pee v lesoparku Heulos zastupitele města spíše šokovaly než pozitivně nadchly.

Pokud na příštím jednání městského zastupitelstva nebude schválen navržený rozpočet Brány Jihlavy klidně i politickou silou koalice vedené primátorkou Karolínou Koubovou, bude nutné zahájit kroky k ukončení činnosti organizace nebo alespoň schválit provizorní rozpočet.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů